Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Oblot morskiego Suriona

Lotnictwo wojskowe, 26 stycznia 2015

W zakładach Korea Aerospace Industries w Sacheon oblatano prototyp morskiej wersji śmigłowca wielozadaniowego Surion. Jego odbiorcą ma być rodzimy korpus piechoty morskiej.

Pierwszy Surion w wersji morskiej, przeznaczonej dla korpusu piechoty morskiej Republiki Korei / Zdjęcie: Korea Aerospace Industries

Pierwszy lot najnowszej wersji Suriona miał miejsce 19 stycznia, jednak producent poinformował o nim z kilkudniowym opóźnieniem. W trakcie oblotu, trwającego ok. 30 min. na pokładzie śmigłowca znajdowało się 2 pilotów i 2 techników. Oblot poprzedzony, próbą naziemną, obejmował loty do przodu i do tyłu, zawis i zmiany kierunku po wzniesieniu się na wysokość ok. 24 m.

Surion przeznaczony dla korpusu piechoty morskiej Republiki Korei został opracowany na bazie standardowego wiropłata wielozadaniowego o tej samej nazwie (Wskaźniki nahełmowe dla Surionów, 2013-10-17). Ma on wykonywać misje szturmowe oraz transportu i desantowania żołnierzy na linach. Struktura śmigłowca została przystosowana do operowania z pokładów okrętów, a łopaty wirnika nośnego są składane. Wyposażenie wiropłata stanowi m. in. układ radionawigacyjny TACAN, radiostacje VHF i pływaki awaryjne. We wnętrzu kadłuba zabudowano dodatkowy zbiornik paliwa.

W bieżącym roku Surion dla piechoty morskiej przejdzie próby operowania w różnych warunkach klimatycznych, a także na pokładach jednostek marynarki wojennej Republiki Korei. Zakończenie badań zaplanowano przed końcem 2015. Całkowity koszt opracowania w/w wersji szacowany jest na 800 mld wonów (2,8 mld zł).

Południowokoreański korpus piechoty morskiej ma zamówić ok. 40 szturmowo-transportowych Surionów. Mają one operować z pokładów śmigłowcowców typu Dokdo (Seul rozważa zakup lekkich lotniskowców, 2013-10-28).

Natomiast w przyszłym roku w powietrze wzbić ma się prototyp Suriona w wersji ewakuacji medycznej (wstępnie określanej jako ratownictwa bojowego), przystosowany do transportu 6 rannych na noszach. Wyposażenie wiropłata stanowić ma termowizyjny układ obserwacji przedniej półsfery, radiolokator meteorologiczny i układ antykolizyjny, umożliwiające operowanie w nocy, w niesprzyjających warunkach pogodowych.

We wnętrzu kadłuba umieszczone zostanie wyposażenie medyczne (m. in. respirator i defibrylator), pozwalające na prowadzenie intensywnej opieki nad rannym. Załoga otrzyma także urządzenia pozwalające na utrzymywanie łączności z zespołem lekarzy na ziemi. Śmigłowiec, z dodatkowymi zbiornikami paliwa i wyciągarką, zapewni transport chorych /rannych w trudno dostępnych obszarach wysokogórskich i na wyspach.

Koszt opracowania medycznego Suriona to 32 mld wonów (117 mln zł). Wojska lądowe Republiki Korei mają zamówić na początek 8 śmigłowców tej wersji.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.