Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Osprey ląduje na śmigłowcowcu Dokdo

Lotnictwo wojskowe, Marynarka wojenna, 27 marca 2015

Po raz pierwszy w historii przemiennopłat MV-22B Osprey wylądował na pokładzie południowokoreańskiego okrętu desantowego Dokdo.

MV-22B ląduje, po raz pierwszy w historii, na pokładzie południowokoreańskiego okrętu desantowego Dokdo (LPH 6111) / Zdjęcie: Departament Obrony USA

Wczoraj, w trakcie ćwiczeń Korean Marine Exchange Program 15.1. jeden z przemiennopłatów MV-22B Osprey (Ospreye zastąpią Greyhoundy, 2015-01-14) ze składu Marine Medium Tiltrotor Squadron 262 (Reinforced), dokonał pierwszego w historii lądowania na pokładzie południowokoreańskiego okrętu. Pionowzlot wystartował z okrętu desantowego typu Wasp, USS Bonhomme Richard (LHD 6), a następnie wylądował na pokładzie okrętu desantowego / śmigłowcowca ROKS Dokdo (LPH 6111, Seul rozważa zakup lekkich lotniskowców, 2013-10-28) należącego do Daehanminguk Haegun (marynarki wojennej Republiki Korei). Obie jednostki znajdowały się na wodach na południe od Półwyspu Koreańskiego.

W KMEP 15.1 udział bierze ok. 2200 oficerów i żołnierzy US Marine Corps i 2000 marynarzy US Navy, a także  3500 oficerów i żołnierzy piechoty morskiej i marynarki wojennej Republiki Korei. Celem ćwiczenia jest polepszenie zdolności do współdziałania podczas operacji morskich i desantowych. Kluczową rolę w manewrach mają odegrać przemiennopłaty MV-22B.

Możliwość operowania Ospreyów z okrętów należących do sojuszników zapewnia nam znacznie większą elastyczność. Dzięki temu w przyszłości będziemy mogli działać razem znacznie skuteczniej i łatwiej – powiedział jeden z pilotów MV-22B, który lądował na ROKS Dodo, mjr David Shearman. Co warte uwagi, dowództwo US Marine Corps zamierza wkrótce wydać certyfikat, zezwalający na operowanie Ospreyów z pokładów południowokoreańskich okrętów desantowych.

Po raz pierwszy MV-22B wzięły udział razem z wojskami Republiki Korei w ubiegłorocznych manewrach Ssang Yong 2014. Do ich zadań należał transport żołnierzy i zaopatrzenia.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.