Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Tajemniczy OP u wybrzeży Japonii

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 20 maja 2013

Ministerstwo obrony Japonii poinformowało, że zna przynależność państwową OP, którego obecność u południowych wybrzeży wyspy Minami Daito (prefektura Okinawa) wykrył wczoraj samolot patrolowy P-3C Orion.

Pojawienie się okrętów podwodnych ChRL w pobliżu kontrolowanych przez Japonię i nie będących zarazem przedmiotem sporów terytorialnych wysp, stanowi eskalację dotychczasowych napięć pomiędzy Tokio i Pekinem / Zdjęcie: Asian Defense

Informację na ten temat przekazał w dniu dzisiejszym minister obrony Japonii, Itsunori Onodera. Wstrzymał się co prawda od podania nazwy państwa, do którego należeć miał wykryty wczoraj OP. Według informacji medialnych powołujących się na przecieki resortowe, jest nim ChRL.

O ile powyższych informacji nie można jednoznacznie potwierdzić, o tyle ich wiarygodność oceniana jest bardzo wysoko. Prowokacyjne pojawianie się okrętów marynarki wojennej oraz straży wybrzeża ChRL na lub w pobliżu wód terytorialnych Japonii stało się w ostatnim czasie stałą praktyką Pekinu.

 Warto jednak zaznaczyć, że do tej pory do większości tego typu zdarzeń dochodziło w pobliżu spornych wysp Senkaku/Diaoiu, których przynależność do Tokio poddawana jest przez Pekin w wątpliwość. Rzadziej zdarzało się, że podobne prowokacje miały miejsce nieopodal obszarów faktycznie kontrolowanych przez japońskie władze, jak np. właśnie wyspa Minami Daito.

Niedzielny incydent (i jemu podobne, do których dochodziło w ostatnich dniach) mógłby więc zostać zinterpretowany jako swego rodzaju eskalacja sporu wokół tematu Senkaku/Diaoiu (Chińskie okręty znów blisko Senkaku/Diaoiu, 2013-01-21, Myśliwce nad Morzem Wschodniochińskim, 2013-01-14). Wpisywałby się wówczas w szersze zjawisko wzrostu napięć pomiędzy Tokio i Pekinem (Japonia z ASEAN przeciwko ChRL, 2013-03-13, Rekordowa liczba japońskich interwencji, 2013-01-28), w którym główną rolę odgrywają względy geopolityczne, a także zaszłości historyczne.

Stałe pogarszanie się relacji z ChRL zmusiło w przeszłości władze Japonii do zwiększenia budżetu wojskowego (Japonia zwiększa budżet obronny, 2013-01-07, Dodatkowe 2,1 mld USD na zbrojenia Japonii, 2013-01-10) oraz zwrócenie się o pomoc do USA (USA wtrącają się w problem Senkaku/Diaoiu, 2013-03-21). Wśród japońskiej klasy politycznej rozgorzała z kolei dyskusja nad zmianą pacyfistycznej konstytucji i zwiększeniem uprawnień oraz potencjału bojowego armii.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.