Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Tajemniczy OP u wybrzeży Japonii

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 20 maja 2013

Ministerstwo obrony Japonii poinformowało, że zna przynależność państwową OP, którego obecność u południowych wybrzeży wyspy Minami Daito (prefektura Okinawa) wykrył wczoraj samolot patrolowy P-3C Orion.

Pojawienie się okrętów podwodnych ChRL w pobliżu kontrolowanych przez Japonię i nie będących zarazem przedmiotem sporów terytorialnych wysp, stanowi eskalację dotychczasowych napięć pomiędzy Tokio i Pekinem / Zdjęcie: Asian Defense

Informację na ten temat przekazał w dniu dzisiejszym minister obrony Japonii, Itsunori Onodera. Wstrzymał się co prawda od podania nazwy państwa, do którego należeć miał wykryty wczoraj OP. Według informacji medialnych powołujących się na przecieki resortowe, jest nim ChRL.

O ile powyższych informacji nie można jednoznacznie potwierdzić, o tyle ich wiarygodność oceniana jest bardzo wysoko. Prowokacyjne pojawianie się okrętów marynarki wojennej oraz straży wybrzeża ChRL na lub w pobliżu wód terytorialnych Japonii stało się w ostatnim czasie stałą praktyką Pekinu.

 Warto jednak zaznaczyć, że do tej pory do większości tego typu zdarzeń dochodziło w pobliżu spornych wysp Senkaku/Diaoiu, których przynależność do Tokio poddawana jest przez Pekin w wątpliwość. Rzadziej zdarzało się, że podobne prowokacje miały miejsce nieopodal obszarów faktycznie kontrolowanych przez japońskie władze, jak np. właśnie wyspa Minami Daito.

Niedzielny incydent (i jemu podobne, do których dochodziło w ostatnich dniach) mógłby więc zostać zinterpretowany jako swego rodzaju eskalacja sporu wokół tematu Senkaku/Diaoiu (Chińskie okręty znów blisko Senkaku/Diaoiu, 2013-01-21, Myśliwce nad Morzem Wschodniochińskim, 2013-01-14). Wpisywałby się wówczas w szersze zjawisko wzrostu napięć pomiędzy Tokio i Pekinem (Japonia z ASEAN przeciwko ChRL, 2013-03-13, Rekordowa liczba japońskich interwencji, 2013-01-28), w którym główną rolę odgrywają względy geopolityczne, a także zaszłości historyczne.

Stałe pogarszanie się relacji z ChRL zmusiło w przeszłości władze Japonii do zwiększenia budżetu wojskowego (Japonia zwiększa budżet obronny, 2013-01-07, Dodatkowe 2,1 mld USD na zbrojenia Japonii, 2013-01-10) oraz zwrócenie się o pomoc do USA (USA wtrącają się w problem Senkaku/Diaoiu, 2013-03-21). Wśród japońskiej klasy politycznej rozgorzała z kolei dyskusja nad zmianą pacyfistycznej konstytucji i zwiększeniem uprawnień oraz potencjału bojowego armii.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.