Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Abramsy dla Tajwanu

Strategia i polityka, Wojska lądowe, 29 maja 2015

Tajwan zdecydował się na zakup używanych amerykańskich czołgów M1A1 Abrams. Umowa ma zostać podpisana w 2017, dostawy rozpocząć się w 2020.

Koszt zakupu przez Tajwan 120 czołgów podstawowych M1A1 Abrams szacowany jest na 33 mld TWD (4 mld zł). Zgodnie z informacjami z dowództwa wojsk lądowych, fundusze na ten cel zostały zarezerwowane w budżecie na 2017. Pierwsze wozy mają trafić na Tajwan w 2020 / Zdjęcie: USMC

Ministerstwo obrony narodowej Republiki Chińskiej ogłosiło przetarg TLP04001 na dostawy czołgów podstawowych M1A1. W wymaganiach nie podano liczby pojazdów ani kosztów transakcji, jednak wcześniej ujawniono, że Tajpej jest zainteresowane 120 Abramsami. Jeszcze w 2012 Tajwan rozważał zakup 200 nowszych M1A2, ale ze względu na ograniczenia finansowe zmniejszono ich liczebność, jak też zdecydowano się na starszy model czołgu (Tajwan potrzebuje więcej uzbrojenia , 2015-01-08).

Koszt zakupu M1A1 szacowany jest na 33 mld nowych tajwańskich dolarów (4 mld zł). Zgodnie z informacjami z dowództwa wojsk lądowych, fundusze na ten cel zostały zarezerwowane w budżecie na 2017. Pierwsze wozy mają trafić na Tajwan w 2020. Republika Chińska chce pójść w ślady Australii i pozyskać amerykańskie pojazdy trzymane do tej pory w składach mobilizacyjnych. Przed wysyłką na Tajwan zostaną one poddane w Stanach Zjednoczonych testom i sprawdzeniu wszystkich systemów.

Dostawy 120 M1A1 pozwolą na stworzenie dwóch batalionów pancernych, które będą stacjonowały w głównej bazie wojsk lądowych w gminie Hukou (powiat Xinzhu), miejscu dyslokacji 7. Korpusu Armii oraz 542. Dywizji Pancernej. Ich zadaniem będzie obrona stolicy i północnej części Tajwanu.

Abramsy zastąpią w linii czołgi CM-11 Waleczny Tygrys (M48H, czyli zmodyfikowana wieża z M48A2 na kadłubie M60A3) oraz M60A3. Powodem ich zakupu jest obawa tajwańskich wojskowych, że stare pojazdy pancerne nie sprostają na polu walki najnowszym konstrukcjom z ChRL pod względem siły ognia, osłony i innych parametrów. W szczególności dotyczy to konfrontacji z nowym czołgiem Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej  typ 99.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra