Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Wycofywanie OHP

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 01 listopada 2013

USA wycofują ze służby kolejne dwie fregaty typu Oliver Hazard Perry: USS Ford (FFG 54) i USS Thach (FFG 43).

Wycofane ze służby fregaty typu Oliver Hazard Perry mogą teraz zostać odsprzedane wybranemu sojusznikowi USA w Azji, w tym m.in. Tajwanowi / Zdjęcie: US Navy

Wczoraj oficjalnie pożegnano fregatę OHP USS Ford (FFG 54). Związana z tym wydarzeniem uroczystość odbyła się na terenie Naval Station Everett w stanie Waszyngton. Okręt pozostawał w służbie od ponad 28 lat. Przez większość tego czasu jednostka działała na wodach Oceanu Spokojnego.

Dziś z kolei US Navy uroczyście wycofa z linii inny z okrętów OHP, USS Thach (FFG 43) (US Navy wycofuje kolejne fregaty OHP, 2012-03-30). Wydarzenie odbędzie się na terenie macierzystego portu fregaty, Naval Base San Diego w Kalifornii. Jednostka pozostawała w służbie od 30 lat i podobnie jak USS Ford, większą część tego czasu spędziła na wodach Pacyfiku.

Wycofanie wspomnianych okrętów ze służby wymusza zbliżający się do końca resurs, a także coraz mniejsze odpowiadanie przez nie wymogom współczesnego pola walki. Nie oznacza to jednak końca żywotności fregat. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że zostaną one zaoferowane do odkupienia któremuś z państw sojuszniczych USA w Azji.

Warto przypomnieć, że nieustające zainteresowanie nabyciem amerykańskich fregat OHP wyraża Tajwan (Tajwan coraz bliżej zakupu fregat OHP, 2013-09-02). Pod koniec sierpnia br. władze w Tajpej podjęły decyzję o zagwarantowaniu 187 mln USD (586 mln zł) w planach budżetowych na 2014 i 2015, które mają zostać przeznaczone na zakup wspomnianych okrętów.

Do niedawna mówiło się też o możliwej sprzedaży OHP Filipinom. Władze tego państwa zamierzają zakupić co najmniej 6 okrętów tej klasy w ramach ambitnego programu zbrojeniowego Hukbóng Dagat ng Pilipinas (marynarki wojennej Filipin) (Miliardy na filipińską marynarkę wojenną?, 2013-10-07).

Obecnie takie rozwiązanie wydaje się jednak mało prawdopodobne. Głównie ze względu na chęć zakupu przez Manilę całkowicie nowych okrętów, nie zaś uprzednio użytkowanych przez państwo trzecie. Stąd zainteresowanie władz centralnych ewentualnym nabyciem indyjskich Shivalik (Filipiny zainteresowane indyjskimi fregatami, 2013-10-23), południowokoreańskich Incheon lub hiszpańskich Álvaro de Bazán (Ostatni Alvaro de Bazan poczeka do 2015, 2013-10-03).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.