Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Egipt odebrał pierwsze Rafale

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Marynarka wojenna, 20 lipca 2015

Dassault Aviation przekazało dziś Egiptowi pierwsze trzy samoloty wielozadaniowe Rafale.

W Istres na południu Francji odbyła się dziś ceremonia przekazania Egiptowi pierwszych trzech samolotów wielozadaniowych Dassault Rafale. Kair zamówił 24 statki powietrzne tego typu, w tym 16 w wersji dwumiejscowej / Zdjęcie: Dassault Aviation

Al-Qūwāt al-Gawwīyä al-Miṣrīyä (wojska lotnicze Egiptu) odebrały dziś pierwsze trzy samoloty wielozadaniowe Dassault Rafale. Przekazano jest na terenie ośrodka badawczego producenta w Istres na południu kraju. Udział w uroczystości wzięli m.in. Ehab Badawy, ambasador Egiptu we Francji i Eric Trappier, prezes Dassault Aviation.

Na początku br. Kair zamówił 24 francuskie Rafale, w tym 16 w wersji dwumiejscowej (Kilka szczegółów egipskiej transakcji , 2015-03-16). Samoloty przeznaczone dla Egiptu pozbawiono zdolności przenoszenia pocisków samosterujących ASMPA z głowicą nuklearną. Wybudowano z nich również elementy wyposażenia łączności, kompatybilne ze standardami NATO.

W ostatnich miesiącach we Francji przeszkolono pierwszą grupę egipskich pilotów. Jutro wojskowi odlecą do Egiptu w kabinach nowo odebranych samolotów. Kolejna transza trzech Rafale zostanie przekazana Egipcjanom w grudniu br. lub na początku 2016.

Porozumieniu o zakupie 24 Rafale towarzyszyła również umowa o nabyciu pojedynczej fregaty rakietowej typu FREMM, Tahya Misr (Egipt odbiera FREMM, 2015-06-24). Kairowi zależało na odbiorze okrętu w ciągu kilku miesięcy od dnia zawarcia kontraktu, co w praktyce wykluczało budowę jednostki od podstaw przez francuską grupę stoczniową DCNS. Paryż zdecydował się więc na przekazanie Egipcjanom jednego z okrętów pierwotnie budowanych dla Marine Nationale (marynarki wojennej Francji), Normandie.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.