Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Normandie dla Egiptu

Strategia i polityka, Marynarka wojenna, 14 lutego 2015

Marynarka wojenna Egiptu pozyska fregatę rakietową typu FREMM, Normandie (D651). Okręt miał pierwotnie trafić do Francji.

Marynarka wojenna Egiptu zakupi jeden okręt typu FREMM, Normandie. Jednostka miała pierwotnie trafić do Francji / Zdjęcie: MO Francji

Okręt, a także 24 samoloty wielozadaniowe Rafale (24 Rafale i fregata FREMM dla Egiptu, 2015-02-08) i systemy obrony powietrznej od MBDA, trafią do Egiptu w ramach porozumienia wartości ok. 5 mld euro (ok. 21 mld zł). Kair pozyska gotową fregatę rakietową typu FREMM, która pierwotnie miała trafić do Marine Nationale (marynarki wojennej Francji).

O możliwości sprzedaży Normandie Egiptowi mówiło się od kilku miesięcy (FREMM dla Egiptu?, 2014-11-27). Największym zaskoczeniem jest tempo zawarcia egipsko-francuskiej umowy, którą oficjalnie mają podpisać w poniedziałek w Kairze prezydent Egiptu Abdel Fattah Al-Sisi i minister obrony Francji Jean-Yves Le Drian. Rozmowy w sprawie zakupu uzbrojenia rozpoczęły się w listopadzie ub. r. podczas wizyty Al-Sisiego w Paryżu. Zdaniem wielu obserwatorów wybór francuskiej oferty ma być dowodem na niezależność Egiptu od FR i USA.

Wymuszony przez kupującego krótki czas dostawy okrętu praktycznie uniemożliwił budowę nowej jednostki od początku. Normandie zakończyła już praktycznie etap prób morskich i jest gotowa do odbioru. Nim okręt trafi do nowego odbiorcy, niezbędne będzie jego doposażenie w standardowe dla marynarki wojennej Egiptu urządzenia pokładowe. Niewiadomą pozostaje, czy jednostka trafi do Egipcjan z pełnym uzbrojeniem, w tym wyrzutniami Sylver A70 dla pocisków manewrujących Missile de Croisière Naval (MdCN) (Produkcja niskoseryjna MdCN, 2014-10-21).

Dowództwo Marine Nationale przyznaje, że sprzedaż Normandie Egiptowi wymusi spore zmiany w terminarzu szkolenia załóg nowych francuskich fregat rakietowych. Zmodyfikowane zostaną też plany eksploatacyjne obecnie użytkowanych jednostek. Niedoszła załoga D651 zostanie przeniesiona na trzeci okręt FREMM, Provence (D652) (Próby Provence, 2014-09-29), który zostanie przebazowany z Tulonu do Brestu.   

Oficerowie i marynarze, który szkolili się z myślą o służbie na Provence, zostaną z kolei przetransferowani na czwartą z fregat, Languedoc (D653) (Wodowanie Languedoc, 2014-07-14). Co więcej, Marine Nationale o rok wydłuży trwałość użytkową dwóch fregat rakietowych typu Georges Leygues, Montcalm (D642) i Jean de Vienne (D643).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.