Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Produkcja niskoseryjna MdCN

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, 21 października 2014

MBDA rozpoczęło produkcję niskoseryjną pocisków samosterujących Missile de Croisière Naval (MdCN), przeznaczonych dla marynarki wojennej Francji.

MdCN określany jest jako europejski odpowiednik amerykańskich samosterujących Tomahawków / Zdjęcie: MBDA

Produkcja MdCN rozpoczęła się na terenie zakładów MBDA w Selles-Saint-Denis w centralnej Francji. Pierwsza partia pocisków samosterujących trafi do Marine Nationale (marynarki wojennej Francji) na początku przyszłego roku. Kilka miesięcy później, producent powinien uruchomić seryjną produkcję zestawów.

Od 2015 MdCN wejdą do uzbrojenia francuskich fregat rakietowych FREMM (Próby Provence, 2014-09-29). Pociski będą wystrzeliwane z pionowych wyrzutni Sylver A70 montowanych na jednostkach w odmianie ZOP. Trzy lata później do ich odpalania z wyrzutni torpedowych kal. 533 mm zostaną przystosowane wprowadzane wówczas do służby nowe atomowe OP typu Barracuda (Czwarta Barracuda, 2014-04-25).

MdCN jest morską odmianą lotniczych pocisków samosterujących MBDA Storm Shadow, o wyraźnie zwiększonym do kilkuset km zasięgu. Zestawy opracowywano na podstawie zlecenia z 2006, otrzymanego od francuskiej agencji zamówień wojskowych, Direction Générale de l'Armement (DGA). Pociski wyposażono w silniki turboodrzutowe Microturbo TR50, w miejsce stosowanych w odmianie lotniczej Microturbo TRI 60-30.

Próby ogniowe pocisków, poprzedzające testy kwalifikacyjne, trwały od 2010 (Drugi test kwalifikacyjny MdCN, 2014-04-12, Udany test MdCN, 2012-10-26). Pierwotnie, DGA chciała pozyskać 250 MdCN. Problemy budżetowe ministerstwa obrony zmusiły Francję do ograniczenia tych planów do 150 zestawów.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.