Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kilka szczegółów egipskiej transakcji

Przemysł zbrojeniowy, Lotnictwo wojskowe, Marynarka wojenna, 16 marca 2015

Francja ujawniła nieco więcej szczegółów dotyczących sprzedaży uzbrojenia do Egiptu.

Szefowie Dassault spodziewają się zdobycia w br. kolejnego kontraktu eksportowego. W takim przypadku tempo produkcji Rafale może wzrosnąć z obecnego, wynoszącego 11 samolotów rocznie, do ponad 30 / Zdjęcie: Dassault

Samoloty wielozadaniowe Rafale, które odbierze Egipt zostaną pozbawione zdolności przenoszenia pocisków ASMPA z głowicą nuklearną (24 Rafale i fregata FREMM dla Egiptu, 2015-02-08). Wybudowane zostaną także elementy wyposażenia łączności, kompatybilne ze standardami NATO. Oprócz tego samoloty przeznaczone dla Egiptu nie będą różnić się od Rafale przeznaczonych dla sił zbrojnych Francji.

Wprowadzenie w/w modyfikacji jest kluczowym problemem, determinującym dostawy francuskich samolotów dla rządu w Kairze. Według miejscowych mediów, Egipt odbierze w br. pierwszą partię, liczącą 3 Rafale. Kolejne 3 trafią nad Nil w grudniu br. lub w styczniu 2016. Cena egipskich Rafale będzie zbliżona do tej, jaką płaci Francja – twierdzi szef Dassault Aviation, Eric Trapier.

Wiadomo też, że przekazana Egipcjanom fregata typu FREMM, Normandie, będzie miała opisy urządzeń i instalacji w języku arabskim (Normandie dla Egiptu, 2015-02-14). Okręt nie będzie przystosowany do przenoszenia i odpalania pocisków manewrujących MCdN. Pierwsza rata płatności za 24 Rafale i fregatę, z pakietem uzbrojenia i wsparcia logistycznego, wpłynęła na konto Francuzów w ubiegłym tygodniu.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.