Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Su-30MKI zamiast Rafale?

Lotnictwo wojskowe, 02 stycznia 2015

W związku z przedłużającymi się negocjacjami w sprawie zakupu Rafale Indie biorą pod uwagę zakup większej liczby Su-30MKI.

Docelowo BVS mają dysponować 272 Su-30MKI do 2018. Jednak w przypadku fiaska negocjacji dotyczących zakupu francuskich Rafale, liczba ta może znacznie wzrosnąć / Zdjęcie: US Air Force

Podczas niedawnego spotkania z mediami minister obrony Indii Manohar Parrikar oficjalnie przyznał, że w trwających od stycznia 2012 negocjacjach z francuskim koncernem Dassault, dotyczących sprzedaży New Delhi samolotów wielozadaniowych Rafale, wciąż występują komplikacje.

Szef indyjskiego resortu obrony nie ujawnił szczegółów. Wiadomo tylko, że Francuzi nie chcą spełnić wszystkich wymagań stawianych przez dowództwo Bharatiya Vāyu Senā (wojsk lotniczych Indii).

Na początku grudnia ub. r. Parrikar zapewniał swojego francuskiego kolegę, ministra obrony  Jean-Yves Le Driana, że negocjacje w sprawie Rafale będą odbywać się w trybie przyspieszonym. Z kolei ten ostatni miał stwierdzić, iż po Nowym Roku wyśle do Indii specjalnego pełnomocnika, który zajmie się rozmowami.

Według dziennika Business Standard, główną kością niezgody jest przekazanie zakładomHindustan Aeronautics Ltd. i ich podwykonawcom nowoczesnych technologii, niezbędnych do wyprodukowania w Indiach 108 ze 126 zamówionych samolotów.

Z tego powodu minister Parrikar oświadczył, że w razie niepowodzenia negocjacji z Francuzami BVS zamówią większą liczbę Su-30MKI (Za mało eskadr myśliwskich BVS, 2014-12-23). Te ostatnie wytwarzane są w zakładach HAL w Nashik. Ich cena jednostkowa wynosi obecnie 3,58 mld INR (198 mln PLN), czyli mniej niż połowę zakładanej ceny Rafale (Tejas jest najtańszy, 2014-01-13).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.