Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kolejne próby ogniowe Aquitaine

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 23 maja 2015

W Francji przeprowadzono kolejną serię testów ogniowych fregaty rakietowej Aquitaine. Scenariusz zakładał pierwsze odpalenie pocisku przeciwokrętowego MM-40 Block III Exocet i manewrującego MdCN.

Paryż podkreśla, że Aquitaine jest pierwszym w historii europejskim okrętem nawodnym, który odpalił wyprodukowany w Europie pocisk manewrujący / Zdjęcie: MBDA

Testy ogniowe Aquitaine przeprowadzono 12 i 19 maja na terenie francuskiego poligonu testowego u wybrzeży Ile du Levant, na Morzu Śródziemnym. Przedsięwzięcie zorganizowało dowództwo marynarki wojennej Francji, rządowa agencja ds. rozwoju technologii wojskowych (DGA), producent rakiet MBDA i stocznia DCNS.

Program testów ogniowych Aquitaine prowadzony jest od kilku lat. W 2013 z pokładu okrętu odpalono pocisk przeciwlotniczy Aster 15 (Aquitaine wystrzeliła Aster, 2013-02-06). Rok później fregata uzyskała wstępną zdolność operacyjną do prowadzenia działań związanych z poszukiwaniem i niszczeniem okrętów podwodnych (Aquitaine (prawie) gotowa do ZOP, 2014-02-24).

Marine Nationale chce kupić i wprowadzić do służby 11 fregat rakietowych typu FREMM. Większość z nich zostanie skonfigurowana do działań ZOP. Dwie otrzymają wzmocnione uzbrojenie przeciwlotnicze. Wspólne dla wszystkich będą: 76-mm działo morskie Oto Melara, wyrzutnie kpr MM-40 Exocet Block III, zestawy obrony powietrznej rodziny Aster i ciężkie torpedy MU 90.

Na początku 2015 Paryż zgodził się na sprzedaż Egiptowi jednej z fregat typu FREMM, budowanych z myślą o Marine Nationale. Okręt Normandie zostanie przekazany Egipcjanom z uboższym wyposażeniem pokładowym, niż seryjne francuskie jednostki m.in. nie będzie przystosowany do przenoszenia i odpalania pocisków manewrujących MdCN (Kilka szczegółów egipskiej transakcji , 2015-03-16).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.