Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Okręty wsparcia dla Marine Nationale

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 09 września 2015

DGA zleciła grupie rodzimych stoczni budowę serii pełnomorskich okrętów wsparcia. Dostawy jednostek rozpoczną się w 2018. W 2018 Marine Nationale odbierze pierwsze 2 pełnomorskie okręty wsparcia typu BSAH. W przyszłym roku Paryż podejmie decyzję o ewentualnym wykorzystaniu opcji anonsowanego przed kilkoma dniami porozumienia, która zakłada budowę kolejnych 2 jednostek / Rysunek: DGA

Direction générale de l'armement (DGA, agencja zamówień obronnych) zleciła rodzimym stoczniom DCNS i Piriou budowę pierwszych 2 wielozadaniowych okrętów wsparcia (Bâtiments de Soutien et d’Assistance Hauturiers, BSAH). Produkcja jednostek rozpocznie się w br. Okręty zostaną przekazane Marine Nationale (marynarce wojennej Francji) w 2018. 

Piriou będzie odpowiedzialna za opracowanie szczegółowego projektu nowych okrętów, a także dostawę poszczególnych elementów kadłuba i nadbudówki. Z kolei DCNS zaopatrzy jednostki w urządzenia pokładowe, w tym stacje łączności radiowej i będzie odpowiedzialna za wsparcie posprzedażne użytkownika przez 5 lat. Okręty zostaną zbudowane i przetestowane w stoczni Kership, spółki joint-venture powołanej do życia przez obu producentów w 2013 (Powstał KERSHIP, 2013-05-21).  

Anonsowane przed kilkoma dniami porozumienie zawiera w sobie opcję zakupu po preferencyjnej cenie kolejnych 2 jednostek typu BSAH. Decyzja o jej ewentualnym wykorzystaniu zostanie podjęta w 2016. DGA zakłada, że budowa nowych okrętów wsparcia pozwoli na utworzenie lub utrzymanie ok. 130 miejsc pracy w przemyśle stoczniowym przez następne 3-4 lata. 

Nowe okręty zaopatrzeniowe Marine Nationale będą miały 70 m długości i 16 m szerokości. Wyporność całkowita wyniesie 2665 t. Jednostki będą rozwijać 16 w. Załogę ma stanowić 17 oficerów i marynarzy. Na pokładzie znajdzie się miejsce dla kolejnych 12 osób. 

Jednostki będą używane m.in. do wsparcia większych zgrupowań okrętów Marine Nationale, a także oddziałów wojskowych stacjonujących w strefach przybrzeżnych. W razie potrzeby zaopatrzeniowce mają też angażować się w operacje poszukiwawczo-ratownicze i pomagać w zwalczaniu skutków klęsk żywiołowych. 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.