Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Więcej kanadyjskich instruktorów w Iraku

Lotnictwo wojskowe, Wojska lądowe, Strategia i polityka, 18 listopada 2015

Władze Kanady zapowiedziały wysłanie dodatkowych instruktorów wojskowych do Iraku. Ottawa podtrzymała decyzję o wycofaniu się z kampanii nalotów na pozycje islamistów.

W najbliższych tygodniach Kanada dokona przeorientowania priorytetów misji wojskowej na Bliskim Wschodzie. Ottawa zapowiada wycofanie się z kampanii nalotów na pozycje islamistów. Więcej uwagi zostanie poświęcone szkoleniu irackich i kurdyjskich sił bezpieczeństwa / Zdjęcie: MO Kanady

Nowy premier Kanady, Justin Trudeau, podtrzymał tym samym swoje wcześniejsze zapowiedzi dotyczące zmiany priorytetów kanadyjskiego zaangażowania wojskowego na Bliskim Wschodzie. Głównym celem nowej bliskowschodniej strategii Ottawy będzie wycofanie komponentu lotniczego 600-osobowego kontyngentu stacjonującego w Kuwejcie, w skład którego wchodzi sześć samolotów wielozadaniowych CF-188 Hornet ze składu 4. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego stacjonującego w CFB Cold Lake, dwa samoloty patrolowe CP-140 Aurora (kanadyjskie oznaczenie P-3 Orion) z CFB Greenwood i jeden wielozadaniowy CC-150T Polaris (Airbus A310 MRTT) z CFB Trenton.

Z wypowiedzi Trudeau wynika, że kanadyjskie lotnictwo zostanie wycofane do kraju w najbliższych miesiącach. Najprawdopodobniej dojdzie do tego przed marcem 2016, a więc zanim wygaśnie mandat Operacji Impact (Kanada przedłuży Operację Impact, 2015-03-25). Dotąd Kanadyjczycy przeprowadzili 1750 operacji lotniczych nad Irakiem. Załogi Hornetów wykonały 1121 lotów bojowych (Tysiąc misji bojowych Kanadyjczyków, 2015-06-11).

Wycofanie komponentu lotniczego z Kuwejtu nie jest jedyną zmianą zapowiadaną przez nowe kanadyjskie władze. W następnych latach Ottawa zamierza skupić się na pomocy szkoleniowej udzialenej irackim żołnierzom i członkom kurdyjskich sił bezpieczeństwa, tzw. Peszmergom. Od ponad roku w Autonomii Kurdyjskiej stacjonuje 69 kanadyjskich wojskowych, głównie żołnierzy wojsk specjalnych. Ich zadaniem jest przygotowanie lokalnych sił zbrojnych do walki z bojówkarzami Ad-Daula al-Islamijja i innych organizacji islamistycznych.

Szczegółowy plan nowej kanadyjskiej misji szkoleniowej w Iraku zostanie dopiero opracowany. Większość komentatorów sugeruje, że jego podstawowym założeniem będzie zwiększenie liczby instruktorów wojskowych wysłanych do Iraku. Ottawa najprawdopodobniej będzie też kontynuować dostawy wyposażenia i zaopatrzenia dla irackich sił zbrojnych (Roboty inspekcyjne dla Kurdów, 2014-09-22; Kanadyjska pomoc dla Iraku, 2014-09-17).  


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.