Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

FAMET odbiera pierwsze HT-29

Lotnictwo wojskowe, Wojska lądowe, 15 września 2016

Hiszpańskie lotnictwo wojsk lądowych (FAMET) oficjalnie przyjęło do służby 2 pierwsze śmigłowce wielozadaniowe HT-29 (miejscowe oznaczenie NH90).

Para HT-29 Caiman, przekazanych oficjalnie FAMET / Zdjęcie: Julio Maiz, Airbus Helicopters

W bazie lotniczej Coronel Maté w Colmenar Viejo, przedstawiciele Fuerzas Aeromóviles del Ejército de Tierra (lotnictwa wojsk lądowych Hiszpanii, FAMET) odebrali od Dirección General de Armamento y Material (Dyrekcji Generalnej Uzbrojenia i Zaopatrywania, DGAM) dwa pierwsze śmigłowce transportowe NH90. W ten sposób wiropłaty, wyprodukowane w zakładach koncernu Airbus Helicopters w Albacete, zostały oficjalnie przyjęte do służby w FAMET (Hiszpanie operują z Dixmude, 2015-12-16).

Śmigłowce, które zostały oznaczone jako HT-29 Caiman, wejdą w skład Batallón de Helicópteros de Maniobra núm. III (BHELMA III), stacjonującego w bazie Héroes del Revellín w Agoncillo. Trzeci HT-29, który został przekazany FAMET nieco wcześniej, znajduje się już w Agoncillo, gdzie jest używany do szkolenia.

Do końca br. producent przekaże wojsku jeszcze dwa Caimany. Ogółem do 2021 FAMET będzie miało na stanie 22 HT-29. Śmigłowce są przystosowane do wykonywania zadań transportowych, poszukiwawczo-ratowniczych, odzyskiwania personelu i ewakuacji medycznej, niezależnie od pory doby i warunków klimatycznych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.