Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Juan Carlos I po przeglądzie

Marynarka wojenna, 27 lutego 2015

W porcie morskim w Rocie trwa przywracanie zdolności operacyjnej hiszpańskiego okrętu desantowego, Juan Carlos I. Jednostka zakończyła już pierwszy w historii przegląd.

Hiszpański okręt desantowy Juan Carlos I zakończył już pierwszy w historii przegląd / Zdjęcie: MO Hiszpanii

Jednostka znajduje się w Rocie od wtorku. Przez ostatnie tygodnie okręt przechodził pierwszy w historii przegląd i remont. Prace remontowe prowadzono na terenie stoczni rodzimej Navantii w Cádiz (Juan Carlos I przechodzi przegląd, 2015-01-13). 

Blisko 500 pracowników Navantii odpowiadało za przegląd okrętu i ewentualną wymianę jego urządzeń pokładowych. Kadłub jednostki pokryto nową warstwą farby. Wymieniono też część instalacji elektrycznej. 

W porcie morskim w Rocie trwa obecnie przywracanie zdolności operacyjnej Juan Carlos I. Wiosną rozpoczną się próby morskie jednostki. Cały czas prowadzone jest też szkolenie jej załóg. Okręt powinien ponownie wejść do linii w maju. 

Armada Española (marynarka wojenna Hiszpanii) dysponuje pojedynczym okrętem desantowym typu Juan Carlos I. W połowie 2014 Madryt oficjalnie zrezygnował z planów pozyskania drugiej jednostki tej klasy. Zaoszczędzone środki finansowe przeznaczono na zakup dodatkowych okrętów patrolowych BAM (Buques de Acción Marítima) typu Meteoro (Przyznano środki na BAM, 2014-05-23). 

Poza Hiszpanią na zakup jednostek desantowych hiszpańskiej Navantii zdecydowała się m.in. Australia. Jesienią 2014 Canberra przyjęła do służby pierwszy z okrętów, HMAS Canberra (L02) (Operacje powietrzne z HMAS Canberra od marca, 2014-12-17). W 2016 w linii powinien znaleźć się z kolei HMAS Adelaide (L01) (Kadłub Adelaide dotarł do Australii, 2014-02-10). Jeden desantowiec pozyskała też Turcja (Wstępne założenia tureckiego desantowca, 2014-03-27).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.