Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Podpisano porozumienie ws. Moron

Strategia i polityka, Wojska lądowe, Lotnictwo wojskowe, 19 czerwca 2015

W Waszyngtonie podpisano długo wyczekiwane porozumienie, które zmienia zasady stacjonowania sił zbrojnych USA w hiszpańskiej Base Aérea de Morón na południu kraju.

Porozumienie o warunkach stacjonowania USMC w Base Aérea de Morón miało zostać podpisane na przełomie maja i czerwca, podczas wizyty w Hiszpanii amerykańskiego Sekretarza Stanu, Johna Kerry'ego. Polityk musiał odłożyć przyjazd do Madrytu w związku z kontuzją, jakiej nabawił się podczas przejażdżki rowerowej w pobliżu Scionzier, na północnym wschodzie Francji / Zdjęcie: USMC

Porozumienie podpisali w środę w Waszyngtonie zastępca Sekretarza Stanu USA, Tony Blinken i wiceminister spraw zagranicznych Hiszpanii, Ignacio Ybanez. Umowa międzyrządowa wejdzie w życie, gdy zaakceptują ją legislatywy obu państw.

Hiszpania wydała zgodę na stałe stacjonowanie amerykańskiego kontyngentu sił reagowania kryzysowego (Special-Purpose Marine Air-Ground Task Force, Crisis Response, SP-MAGTF CR) w bazie lotniczej Morón w pobliżu Sewilli (Amerykanie zostaną w Morón, 2015-05-30). USA będą mogły wysłać na miejsce 2200 żołnierzy i 500 cywilnych pracowników Departamentu Obrony.

Komponent lotniczy kontyngentu będzie składał się z 21 statków powietrznych, w tym przemiennopłatów MV-22B Osprey i tankowców KC-130J (Więcej Marines w Hiszpanii?, 2015-01-06, USMC zwiększają kontyngent w Moron, 2014-03-10). Amerykanie zobowiązali się również do wyremontowania i rozbudowy obiektów w Base Aérea de Morón. USA wyłożą na ten cel ok. 26 mln euro (108 mln zł).

W sytuacji kryzysowej USA będą mogły zwiększyć liczebność kontyngentu o dodatkowych 800 żołnierzy US Marine Corps i 14 statków powietrznych. Ich zadaniem będzie ochrona amerykańskich obywateli i przedstawicielstw dyplomatyczno-konsularnych w destabilizowanych walkami wewnętrznymi państwach Afryki. USA wysłały swoich żołnierzy m.in. do Sudanu Południowego, gdzie w grudniu 2013 wybuchła wojna między dwiema największymi grupami etnicznymi (Marines wracają do Moron, 2014-03-06).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.