Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Nadano nazwę B-21

Lotnictwo wojskowe, 20 września 2016

US Air Force wybrały nazwę dla nowego bombowca strategicznego. Od wczoraj jest on oficjalnie oznaczony jako B-21 Raider.

Nowy bombowiec strategiczny wojsk lotniczych Stanów Zjednoczonych B-21 nosi obecnie nazwę Raider / Rysunek: US Air Force

Wczoraj Sekretarz US Air Force Deborah Lee James podała do publicznej wiadomości wyniki konkursu na nazwę nowego bombowca strategicznego B-21. Komisja złożona z oficerów i żołnierzy US Air Force Global Strike Command (AF GCS, dowództwa lotnictwa uderzeniowego), której przewodniczyli p. James i Szef Sztabu USAF gen. Dave Goldfein wybrała ją spośród 2100 zgłoszeń. Od wczoraj B-21 nosi oficjalną nazwę Raider. W jęz. angielskim słowo to oznacza najeźdźcę lub napastnika. 

Nowa nazwa odzwierciedla zdolności B-21, który ma być przystosowany do zwalczania przyszłych celów stanowiących szczególne zagrożenie, a także zapewnić USAF możliwość zaatakowania z terenu kontynentalnych Stanów Zjednoczonych Ameryki celu położonego w dowolnym miejscu na kuli ziemskiej (Dostawcy zespołów dla B-21, 2016-03-08).

B-21 jest jednym z 3 priorytetowych programów USAF, obok wielozadaniowego transportowca-tankowca KC-46A Pegasus (Kontrakt na Pegasusy, 2016-08-19) i samolotu wielozadaniowego F-35A Lightning II (Problemy F-35A, 2016-09-17). Gen. Robin Rand, dowódca AF GCS, uważa, że Stany Zjednoczone powinny dysponować co najmniej 100 Raiderami.

Zdaniem niektórych jego podwładnych B-21 może być bombowcem pilotowanym opcjonalnie, jednak gen. Rand uważa, że obecnie nie pora na takie dyskusje. Northrop buduje teraz pierwszy bombowiec, który na pewno będzie samolotem załogowym. Działania B-21 będą wspierane przez bezzałogowce, ale ze względu na zdolność do przenoszenia broni nuklearnej Raider musi być pilotowany przez człowieka – dodaje dowódca AF GSC.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra