Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

PIAP w klastrze PERASPERA

Astronautyka, 20 grudnia 2016

PIAP rozpocznie realizację grantu w ramach strategicznego klastra badawczego Unii Europejskiej PERASPERA.

W przyszłości roboty będą zastosowane w przygotowaniu baz księżycowych i marsjańskich, w tym przypadku na zdjęciu koncepcja tzw. wioski księżycowej Europejskiej Agencji Kosmicznej / Rysunek: ESA

Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP rozpocznie realizację grantu w ramach strategicznego klastra badawczego Unii Europejskiej PERASPERA. Prace klastra koncertują się na planowaniu, rozwoju i harmonizacji  technologii robotyki kosmicznej. Klaster zrzesza szereg różnych podmiotów: europejskie agencje kosmiczne (m.in. ESA, DLR, CNES), przedstawicieli przemysłu (Airbus, Thales Alenia Space, OHB) i instytucje naukowe wyspecjalizowane w robotyce kosmicznej.

Klaster działa w 3 obszarach: robotyka orbitalna, planetarna i podstawowe badania naukowe. W ramach obszaru badawczego (zainicjowanego w 2016) rozwijane są m.in. robotyczne technologie podstawowe, takie jak: algorytmy autonomii robotów, czujniki i algorytmy fuzji danych, czy kosmiczna wersja systemu kontroli robotów ROS. 

W ramach ścieżki badawczej PIAP rozwija zestaw czujników sił, momentów i dotyku. – Tak zdefiniowany zestaw czujników pozwoli na zapewnienia sprzężenia zwrotnego dla chwytaka podczas obsługi satelitów i jest naturalnym rozszerzeniem funkcjonalności naszego chwytaka – tłumaczy Jarosław Jaworski z PIAP. W ramach klastra PIAP odpowiada również za integrację mechaniczną czujników i analizę możliwości wykorzystania lidaru do nawigacji robotów na krótkim zasięgu (do 25 m). Zarówno lidar, jak i zestaw czujników sił i momentów mogą znaleźć zastosowania tak w misjach obsługowych (orbitalnych), jak i badawczych (planetarnych) planowanych przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA).

W zakresie tej samej ścieżki działa również zielonogórska spółka Hertz Systems – odpowiedzialna za dostarczenie precyzyjnego radaru 3D do nawigacji na dalszych zasięgach (do 500 m). Czujnik wykrywa i określa odległość obiektów o średnicy nawet 3 cm (asteroida, kamienie, śmieci kosmiczne, Chwytak do kosmicznych śmieci, 2016-12-12), podając również azymut i elewację. Umożliwi to dokładną orientację satelity w przestrzeni kosmicznej z marginesem błędu rzędu milimetrów. Prace polskich podmiotów są ustrukturyzowane w grancie operacyjnym skupiającym 10 podmiotów z całej Europy rozwijających różnorodne technologie czujników dla robotyki kosmicznej.

Tankowanie i wydłużanie życia satelitów będących na orbicie jest kolejną dynamicznie rozwijającą się domeną sektora kosmicznego. Na rysunku pokazano obsługę satelity do obserwacji astronomicznych / Rysunek: NASA

W ramach ścieżki planetarnej, ma m. in. zostać przedstawiony demonstrator europejskiej misji robotów mobilnych, której celem będzie poszukiwanie wody na biegunach Księżyca. W ramach ścieżki orbitalnej jako jeden z demonstratorów ma zostać przedstawiona koncepcja misji obsługowej. Prace w ramach tych ścieżek mają trwać w l. 2018-2020.

Włączenie się do prac klastra PERASPERA jest dla PIAP bardzo istotne, szczególnie na tak wczesnym etapie jego działalności –mówi Mateusz Wolski z PIAP. – Pozwala to na projektowanie urządzeń  dla przyszłych misjach Europejskiej Agencji Kosmicznej, w tych obszarach gdzie możemy konkurować naszym doświadczeniem z dziedziny robotyki. Nie bez znaczenia jest, że dzięki bliskiej współpracy z europejskimi firmami sektora kosmicznego lepiej poznajemy specyfikę tej wymagającej branży.

W skład strategicznego klastra badawczego Unii Europejskiej PERASPERA wchodzi 6 europejskich agencji kosmicznych: ESA, DLR, CNES, ASI, UKSA, CDTI (reprezentuje Hiszpanię, nie będąc typową agencją kosmiczną). Prace w klastrze są realizowane w ramach grantów operacyjnych wykonywanych przez konsorcja naukowo-przemysłowe. Celem działalności klastra jest doprowadzenie technologii robotycznych do poziomu pozwalającego na przeprowadzenie misji demonstracyjnych w przestrzeni kosmicznej. Pozwoli to na szerokie zastosowanie robotyki w misjach eksploracyjnych, serwisowych i komercyjnych (Europa wyrusza na podbój kosmosu, 2016-12-05).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.