Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Eurofighter odpala 2 Meteory

Lotnictwo wojskowe, 28 kwietnia 2017

Z pokładu samolotu wielozadaniowego Eurofighter Typhoon dokonano jednoczesnego odpalenia 2 pocisków Meteor.

Eurofighter Typhoon IPA 4, z pokładu którego odpalono jednocześnie 2 kpr Meteor / Zdjęcie: Eurofighter

W trakcie prób mających na celu zintegrowanie pocisku Meteor z samolotem wielozadaniowym Eurofighter Typhoon przeprowadzono jednoczesne odpalenie 2 pocisków tego typu. Nosicielem uzbrojenia był jeden z samolotów przedseryjnych, IPA 4.

Próbę zrealizowano na poligonie na Hebrydach. Jej celem było zbadanie prawidłowego działania łącza informacyjnego pomiędzy samolotem i 2 pociskami jednocześnie. W teście udział wzięli specjaliści z BAE Systems, Eurofighter GmbH, MBDA i ministerstwa obrony W. Brytanii. 

Meteor ma wejść do uzbrojenia Royal Air Force już w przyszłym roku
 

Kierowany pocisk rakietowy powietrze-powietrze dalekiego zasięgu Meteor ma wejść do uzbrojenia Typhoonów Royal Air Force (królewskich wojsk lotniczych W. Brytanii) już w przyszłym roku (Brytyjskie Typhoony w Rumunii , 2017-04-25). Natomiast od 2024 do jego przenoszenia mają być przystosowane brytyjskie F-35B Lightning II. Niedawno MBDA otrzymała kontrakt wartości 41 mln GBP (ok. 205 mln zł) na związane z tym prace badawczo-rozwojowe.

Jednak w tym celu konieczne jest przekonstruowanie Meteora, aby można było przenosić go w wewnętrznych komorach uzbrojeniowych F-35B. Odpalanie pocisku ma być możliwe po wprowadzeniu oprogramowania Block 4. Producent oferuje Meteora także jako uzbrojenie F-35A (Krótka wizyta F-35A w Amari , 2017-04-26).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.