Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

15 lat ORP Gen. T. Kościuszko

Marynarka wojenna, 13 czerwca 2017

Dzisiaj załoga fregaty rakietowej ORP Gen. T. Kościuszko obchodziła przypadającą na 28 czerwca 15. rocznicę podniesienia biało-czerwonej bandery na okręcie.

Bilans działań fregaty rakietowej ORP Gen. T. Kościuszko to 185 tys. km żeglugi, ponad 600 dni na morzu oraz udział w manewrach krajowych i międzynarodowych / Zdjęcie: MW RP

Zgodnie z tradycją uroczystość rozpoczęto ceremonią podniesienia bandery, proporca i wielkiej gali banderowej. W wydarzeniu, oprócz załogi, byłych dowódców okrętu i zaproszonych gości, uczestniczyli m.in. szef sztabu 3. Flotylli Okrętów, kmdr Wojciech Sowa i dowódca Dywizjonu Okrętów Bojowych, kmdr Tomasz Czapczyński.

- Mam nadzieję, że dalsza służba na pokładzie ORP Gen. T. Kościuszko przyniesie obecnej załodze wiele zadowolenia oraz spełnienia marzeń zawodowych i osobistych. Jestem przekonany, że dzięki wspólnej ciężkiej pracy, szkoleniu załogi i odrobinie marynarskiego szczęścia, nasz okręt będzie jeszcze wielokrotnie z dumą prezentować biało – czerwoną banderę na morzach i oceanach świata, wykonując na najwyższym poziomie postawione zadania – podkreślił dowódca okrętu, kmdr por. Maciej Matuszewski.

28 czerwca 2002 w bazie US Navy w San Diego na fregacie o nr burtowym 273 po raz pierwszy podniesiono biało-czerwoną banderę. Tego dnia okręt wszedł w skład sił uderzeniowych 3. Flotylli Okrętów w Gdyni. Pierwsza załoga, dowodzona przez kmdr. por. Krzysztofa Maćkowiaka, przeszła czteromiesięczne szkolenie w USA. Objęło ono m.in. próby morskie na wodach Pacyfiku i Oceanu Atlantyckiego. Już podczas przejścia do macierzystego portu jednostka zdała pierwszy egzamin morski udzielając pomocy poszkodowanemu kutrowi rybackiemu u wybrzeży Panamy. 27 września fregata zacumowała w Bazie Morskiej w Gdyni Oksywiu. Niespełna miesiąc później, 25 października, podczas ceremonii chrztu okręt otrzymał imię ORP Generał Tadeusz Kościuszko.

Podczas 15-letniej służby w Marynarce Wojennej RP okręt brał udział w największych ćwiczeniach krajowych i międzynarodowych (Zatoka Gdańska w ogniu, 2017-05-18; Koniec ćwiczeń ORP Gen. T. Kościuszko, 2017-02-14). W 2005 reprezentował MW w obchodach 200. rocznicy bitwy pod Trafalgarem. W 2007 był jednym z okrętów flagowych podczas manewrów NATO, Noble Mariner. Dwukrotnie wziął udział w największych na Bałtyku manewrach międzynarodowych Baltops. Uczestniczył w serii ćwiczeń typu Passex, m.in. z brytyjskim okrętem desantowym HMS Bulwark (L15), typu Albion i fregatami rakietowymi: amerykańską USS Carr (FFG 52), typu Oliver Hazard Perry i francuską FNS De Grasse (D 612), typu Tourville, a także w ćwiczeniach z udziałem samolotu wczesnego ostrzegania i kierowania AWACS.

W 2016 załoga ORP Gen. T. Kościuszko wraz z komponentem lotniczym (śmigłowiec SH-2G) i pododdziałem wojsk specjalnych prowadziła działania operacyjne w ramach Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 2 (SNMG 2). Jednym z jego głównych zadań było przeciwdziałanie nielegalnemu przemytowi ludzi i uzbrojenia drogą morską (Powrót polskich okrętów , 2016-09-17).

Na podstawie informacji 3. Flotylli Okrętów


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.