Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zakończenie Anakondy

Wojska lądowe, 28 września 2012

Wczoraj zakończyło się Połączone Ćwiczenie Sił Zbrojnych i Układu Pozamilitarnego Anakonda 12.

Komandosi z JW Formoza podczas akcji zatrzymania terrorysty

Przez dwa ostatnie dni ćwiczenia możliwość obserwowania wybranych epizodów manewrów mieli przedstawiciele mediów (Anakonda 12, 2012-09-17). Pokaz obejmował działania wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP: Wojsk Lądowych, Wojsk Lotniczych, Wojsk Specjalnych i Marynarki Wojennej. Wśród licznie zgromadzonych gości prezentacje obserwował generał broni Edward Gruszka, kierownik ćwiczenia Anakonda i attaché wojskowi akredytowani w Polsce. Na ćwiczenia zawitał też premier i minister obrony (70 śmigłowców dla WP, 2012-09-26).

Transporter PTS-M płynie w kierunku plaży

Niestety, 26 września z powodu pojawienia się cywilnej jednostki pływającej w pobliżu akwenu przyległego do Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Wicku Morskim, strzelania z zestawów przeciwlotniczych zostały przełożone z godzin rannych na popołudnie.

W tej sytuacji do akcji jako pierwsze przystąpiły samoloty uderzeniowe Su-22M4 z 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie, które atakowały cele zakotwiczone w morzu przy użyciu bomb FAB-500, a następnie z podwieszanych zasobników z 23-mm działkami ostrzeliwały tarcze.

Strzelanie do celów SRCP-WR z zestawu S-125 Newa-SC

Po nich swoje umiejętności zaprezentowali żołnierze Jednostki Wojskowej Formoza wraz z lotnikami z 7. eskadry działań specjalnych (Parlamentarzyści w DWS, 2012-06-14). W trakcie pokazu przeprowadzono desant na linach ze śmigłowca Mi-17, osłanianego przez Mi-17-1W (Mi-17-1V w Polsce, 2010-12-29), zatrzymanie samochodu lidera organizacji terrorystycznej, jego aresztowanie oraz ewakuację metodą na winogrono, na linie podczepionej do jednego z wiropłatów. Cała akcja była osłaniana z powietrza przez parę myśliwców MiG-29A z 1. BLT z Mińska Mazowieckiego.

Po niej wykonano symulowaną akcję poszukiwania i udzielania pomocy rozbitkowi przez samolot Bryza-1R, osłaniany przez parę myśliwców F-16C z 32. BLT z Łasku.

Natarcie czołgów Leopard

Następnie zaprezentowano dwustronne zajęcia zintegrowane pododdziałów 7. Brygady Obrony Wybrzeża. W ich trakcie dwa okręty transportowo-minowe OORP Poznań i Toruń wysadziły na plaży desant w składzie 8 transporterów BWP-1 i 2 PTS-M z grupami torującymi. Atak osłaniały myśliwce MiG-29A. Nadmorskich plaż broniło batalionowe zgrupowanie taktyczne, sformowanego z żołnierzy 1. Batalionu Zmechanizowanego 7. Brygady Obrony Wybrzeża z Lęborka.

Po południu realizowano strzelania do sterowanych rakietowych celów powietrznych SRCP-WR. Wzięły w nich udział 33. i 36. dywizjon rakietowy ze składu 3 Brygady Rakietowej OP Sił Powietrznych, wyposażone w przeciwlotnicze zestawy rakietowe S-125 Newa-SC (Modernizacji New ciąg dalszy, 2012-03-09) oraz 4. Pułk Przeciwlotniczy Wojsk Lądowych, uzbrojeni w przeciwlotnicze rakietowe wozy bojowe 9A33BM Osa.

Specjalsi z JW Agat osłaniają VIP-a

Następnego dnia pokazy odbywały się na poligonie w Drawsku Pomorskim. Tam, w ulewnym deszczu, zadanie natarcia na siły przeciwnika wykonywali pancerniacy z 10. batalionu zmechanizowanego Dragonów 10. BKPanc. Po ogniowym przygotowaniu ataku przez 122-mm haubice samobieżne 2S1 Goździk, a następnie zniszczenie statków powietrznych przeciwnika przez samobieżne zestawy artyleryjsko-rakietowe ZSU-23-4–MP Biała i przeciwlotnicze zestawy rakietowe Grom, przez przygotowane przez saperów za pomocą ładunków wydłużonych przejścia w polach minowych do akcji ruszyły czołgi Leopard 2 A4.

Wnętrze jednego z wozów taktycznego centrum dowodzenia / Zdjęcia: Bartosz Głowacki

Nieco później, w innej lokalizacji, zaprezentowano działanie operatorów z Jednostki Wojskowej Agat (Agat powraca, 2011-03-28) podczas akcji ewakuacji VIP-a po ataku w trakcie spotkania z ludnością. Następnie specjalsi wykonali szturm na budynki zajęte przez terrorystów i przeprowadzili ich oczyszczenie.

Ostatnim akcentem dnia było zwiedzanie taktycznego centrum dowodzenia i pokaz sprzętu na wystawie statycznej.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.