Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kockums znów szwedzki

Przemysł zbrojeniowy, Marynarka wojenna, 30 czerwca 2014

Szwedzki Saab doszedł do porozumienia z niemiecką grupą ThyssenKrupp w sprawie wykupienia lokalnej stoczni ThyssenKrupp Marine Systems AB (dawniej Kockums AB).

Wykupienie stoczni TKMS AB przez Saab powinno przyspieszyć realizację szwedzkiego programu budowy serii nowych konwencjonalnych okrętów podwodnych. To także szansa dla nabywcy na zwiększenie swej aktywności na rynku i zdobycie nowych klientów / Zdjęcie: Kockums AB

Prowadzone od kilku miesięcy rozmowy (Kockums AB znów w szwedzkich rękach?, 2014-04-14), osiągnęły swój szczęśliwy finał wczoraj. Za cenę 340 mln SEK (153,6 mln zł) ThyssenKrupp Marine Systems zgodził się na sprzedaż swoich udziałów w TKMS AB Saabowi. Szwedzki producent przejmie kontrolę nad zakładami w Karlskronie, Malmö i Muskö oraz około 900 zatrudnionymi w nich pracownikami. Transakcja musi jeszcze zostać zaakceptowana m.in. przez rady nadzorcze obu przedsiębiorstw.

Próby przejęcia przez Saab zakładów TKMS AB od samego początku wspierane były przez Sztokholm. Szwedzkie władze widziały w tej transakcji jedyną szansę na przyspieszenie programu budowy serii konwencjonalnych okrętów podwodnych - opartych prawdopodobnie na rodzimym projekcie A26 - które w przyszłości zastąpią obecnie eksploatowane jednostki typu Södermanland (SSaab opracuje okręty podwodne, 2014-06-09).

Według wstępnych szacunków, budowa nowych OP będzie kosztować Szwedów około 11,2 mld SEK (5 mld zł). Aby obniżyć koszty, Saab będzie chciał znaleźć potencjalnych partnerów za granicą. W przeszłości dużo mówiło się o zainteresowaniu wspólnym przedsięwzięciem ze strony marynarki wojennej Norwegii, która przymierza się do wymiany własnej floty podwodnej, tworzonej przez jednostki typu Ula (Przymiarka do nowych norweskich OP, 2012-11-16). Nie wiadomo jednak, czy zwłoka w rozwoju szwedzkiego programu nie spowoduje, że Oslo zdecyduje się na ofertę któregoś z innych europejskich producentów, np. TKMS


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.