Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Gotland po remoncie

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 10 grudnia 2015

FMV odebrała zmodernizowany konwencjonalny okręt podwodny typu Gotland.

Modernizacja OP typu Gotland jest jednym z etapów podnoszenia zdolności bojowej szwedzkiej floty podwodnej / Zdjęcie: MO Szwecji

W ostatnich miesiącach szwedzka grupa zbrojeniowa Saab dokonała przeglądu naprawczego i modernizacji, połączonej z wydłużeniem trwałości użytkowej jednego z okrętów podwodnych typu Gotland. Jednostka została przekazana przedstawicielom rządowej agencji ds. zakupów wojskowych (FMV). W najbliższych tygodniach przeprowadzona zostanie seria testów morskich, które pozwolą zakończyć procedurę odbioru okrętu i przywrócenia go do służby.

W trakcie prac stoczniowych główny nacisk położono na unowocześnienie elementów wyposażenia pokładowego okrętu, zamontowując nowe urządzenia służące do obserwacji i analizy otoczenia (Kongsberg doposaży Gotlandy, 2015-01-28; Sonary dla szwedzkich OP, 2014-12-08). Wymieniono również układy nawigacji i łączności. Trwałość użytkowa okrętu została wydłużona do połowy lat 2020.

Szwedzki producent nie poinformował, którą z jednostek typu Gotland przekazano FMV w ostatnich dniach. Jednak można podejrzewać, że chodzi o HMS Halland. Późnym latem ub. r. Saab otrzymał zlecenie na dokonanie remontu i modernizacji tego okrętu (Remont HMS Halland, 2014-09-30). Wykonane prace stoczniowe pozwolą na utrzymanie jednostki w linii do czasu, kiedy służbę rozpoczną pierwsze z serii nowoczesnych OP proj. A26 (Maszty dla A26, 2015-10-13; Cięcie pierwszych blach dla A26, 2015-09-16).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.