Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Groty dla 4. Brygady OT

Obrona terytorialna, Przemysł zbrojeniowy, 09 lutego 2018

Pierwsza partia 1000 karabinków Grot z zamówionych podczas kieleckich targów 53 tys. szt., trafiła do wyposażenia SZ RP w grudniu 2017. Po zakończeniu szeregu procedur logistycznych broń w ostatnich dniach weszła do uzbrojenia brygad obrony terytorialnej sformowanych w drugim etapie budowy WOT. Jedną z tych jednostek jest 4. Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej, a dokładniej 42. batalion lekkiej piechoty (42. blp) z Morąga.

Karabinki Grot weszły do wyposażenia 42. batalionu lekkiej piechoty z Morąga / Zdjęcia: MON

Realizując proces wdrożenia karabinków do eksploatacji, dowódca brygady, wspólnie z producentem karabinków – FB Łucznik z Radomia, zorganizował szkolenie dla dowódców i instruktorów z 4., 5. i 6. brygad obrony terytorialnej oraz wojsk lądowych, którzy będą zajmowali się eksploatacją karabinków. Przedsięwzięcie cieszyło się dużym zainteresowanie żołnierzy Wojsk Lądowych – w kursie uczestniczyło 17 instruktorów tego rodzaju sił zbrojnych. Do udziału w szkoleniu swoich żołnierzy wydelegowały m.in.: 9. pułk rozpoznawczy, 15. i 20. brygady zmechanizowane, 9. Brygada Kawalerii Pancernej, 11. pułk artylerii oraz centra szkolenia z Poznania i Grudziądza.

Szkolenie zostało przeprowadzone w dniach 6-8 lutego na obiektach 42. blp w Morągu i obejmowało teorię oraz praktykę z zakresu zasad eksploatacji i bezpiecznego użytkowania karabinków. W trakcie kursu zorganizowano zajęcia teoretyczne i praktyczne wraz ze strzelaniami amunicją ostrą.

Jako pierwsi w WOT w karabinki Grot zostaną uzbrojeni żołnierze Terytorialnej Służby Wojskowej, którzy już na przełomie marca i kwietnia rozpoczną szkolenie podstawowe w Morągu. Pierwsza przysięga żołnierzy WOT uzbrojonych w karabinki GROT odbędzie się w Morągu w dniu 22 kwietnia br.

Decyzja o uzbrojeniu w karabinki Grot żołnierzy z brygad obrony terytorialnej sformowanych w drugim etapie budowy WOT została podjęta w Dowództwie WOT. Podyktowane to było potrzebą wyposażenia w nową broń żołnierzy, którzy do tej pory nie użytkowali innej broni. Do wyposażenia 42. blp trafiło do tej pory kilkaset sztuk karabinków. Ilość ta pozwoli wyszkolić żołnierzy, którzy zostaną wcieleni w pierwszym półroczu. Kolejne dostawy będą realizowane zgodnie z przyjętym harmonogramem (Pierwsze tysiąc Grotów, 2017-12-15).

Na podstawie informacji ppłka Marka Pietrzaka
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.