Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

USS Stethem blisko Wysp Paracelskich

Marynarka wojenna, 03 lipca 2017

Amerykański niszczyciel rakietowy USS Stethem przeszedł w pobliżu jednej z wysp na Morzu Południowochińskim kontrolowanej przez ChRL.

Wczorajszy incydent na Morzu Południowochińskim był drugą prowokacją z udziałem amerykańskiego okrętu podczas prezydentury Donalda Trumpa. Do podobnego zdarzenia doszło pod koniec maja w rejonie archipelagu Wysp Spratly / Zdjęcie: USN

Amerykańskie media poinformowały wczoraj o kolejnym incydencie na Morzu Południowochińskim z udziałem okrętu US Navy. Niszczyciel rakietowy USS Stethem (DDG 63), typu Arleigh Burke (Koniec misji USS Stethem, 2017-05-31), przeszedł w odległości mniejszej niż 22 km od wyspy Triton, która wchodzi w skład archipelagu Wysp Paracelskich. Zdarzenie zostało potwierdzone i skrytykowane przez ministerstwo spraw zagranicznych ChRL.

Według źródeł w Departamencie Obrony USA, na które powołują się lokalne media, USS Stethem zbliżył się do wyspy Triton korzystając z prawa swobodnej żeglugi. Zupełnie inaczej zdarzenie interpretują władze ChRL. W ich ocenie amerykański niszczyciel rakietowy wszedł na wody chińskiego morza terytorialnego celowo i bez zgody Pekinu. W reakcji siły zbrojne ChRL skierowały we wspomniany rejon własne okręty i samoloty bojowe, które miały zmusić USS Stethem do zmiany kursu i oddalenia się od spornej wyspy.

Komentatorzy zwracają uwagę, że celem przejścia USS Stethem w pobliżu wyspy Triton mogła być prowokacja i chęć zaprotestowania władz USA przeciw polityce terytorialnej ChRL w regionie. Warto przypomnieć, że Wyspy Paracelskie są przedmiotem sporów terytorialnych toczonych przez Pekin z władzami Republiki Chińskiej i Wietnamu (USA sprzedadzą uzbrojenie do Wietnamu, 2016-05-23; Chińskie myśliwce na Wyspach Paracelskich, 2016-04-15). 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.