Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rozbudowa bazy RAF Marham

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 08 kwietnia 2016

BAE Systems otrzymało kontrakt wartości 118 mln GBP na rozbudowę pomieszczeń technicznych i szkoleniowych w bazie RAF Marham, w ramach przygotowań do eksploatacji samolotów F-35.

Wizualizacja centrum obsługi technicznej samolotów F-35B w bazie RAF Marham / Rysunek: BAE Systems

Lockheed Martin przyznał BAE Systems kontrakt wartości 118 mln GBP (ok. 628 mln zł) na budowę pomieszczeń technicznych i szkoleniowych w bazie RAF Marham, w hrabstwie Norfolk. Jest to jeden z elementów przygotowań do rozpoczęcia eksploatacji pierwszych brytyjskich samolotów wielozadaniowych F-35B Lightning II (Brytyjskie zbrojenia, 2015-11-23, F-35B startuje z rampy, 2015-06-24).

Prace w bazie RAF Marham rozpoczną się jeszcze w tym miesiącu. BAE Systems wybuduje trzy budynki przeznaczone do wsparcia eksploatacji F-35: zakład obsługi technicznej i wykończenia, centrum operacji logistycznych i ośrodek zintegrowanego szkolenia. Prace mają być zakończone w 2018.

Umowa jest kolejnym potwierdzeniem stałego zaangażowania BAE Systems w program F-35 i kompetencji naszego przedsiębiorstwa w obsłudze technicznej i wsparciu floty samolotów odrzutowych Royal Air Force (królewskich wojsk lotniczych W. Brytanii) w bazach na terenie Wielkiej Brytanii, w tym RAF Marham, gdzie przez ostatnią dekadę wspieramy użytkowanie floty samolotów uderzeniowych Tornado GR4 – powiedział Cliff Robson, starszy wiceprezes ds. programu F-35 w dziale Military Air & Information BAE Systems (Jubileuszowe Tornada , 2015-09-21).

Przyznanie kontraktu zbiegło się z wcześniejszym ukończeniem budowy 10. zespołu tylnej części kadłuba brytyjskiego F-35B w zakładach BAE Systems w Samlesbury, w hrabstwie Lancashire. W wytwórni tej produkowane są też usterzenie pionowe i poziome F-35, a także końcówki skrzydeł dla samolotów pokładowych F-35C. W grudniu 2015 BAE Systems ogłosiło rozpoczęcie prac nad rozbudową zakładów w Samlesbury, przygotowując się do zwiększenia tempa produkcji F-35. Przewiduje się, że rozbudowa wytwórni zostanie zakończona w styczniu 2017. Będzie ona zdolna do produkcji 160 zespołów tylnej części kadłuba rocznie. W 2016 w Samlesbury wyprodukowano już 56 w/w zespołów.

BAE Systems odpowiada również za instalację paliwową, system ratunkowy załogi, instalację tlenową i klimatyzacji, integrację systemu zarządzania stanem płatowca F-35 i budowę nowych lotniskowców dla W. Brytanii, z pokładów których operować będą Lightning II. Łącznie w program F-35 zaangażowanych jest ok. 500 brytyjskich przedsiębiorstw (Nowa rola brytyjskich lotniskowców, 2016-03-17).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.