Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Szkolenie serbskich przeciwlotników w FR

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 17 września 2019

Personel Ratno Vazduhoplovstvo i Protivvazduhoplovna Odbrana (RV i PVO, serbskich wojsk lotniczych i obrony powietrznej) odbyli 11 września intensywne szkolenie dotyczące zdolności używanych przez rosyjskie Wozduszno Kosmiczeskije Siły (wojska lotniczo-kosmiczne) zestawów obrony powietrznej. Kurs przeprowadzono w centrum szkoleniowym w Gatczynie, leżącym 45 km na południowy zachód od St. Petersburga.

Personel RV i PVO przed pojazdem MZKT-7930 Astrolog, który przenosi cztery wyrzutnie pocisków ziemia-powietrze 9M96 / Zdjęcie: MO FR

Ci sami żołnierze wzięli również udział w pierwszym wspólnym rosyjsko-serbskim ćwiczeniu wojsk OP Sławianskij Szczit (ros. Słowiańska Tarcza) 2019”, które rozpoczęło się tego samego dnia na poligonie Azułuk w pobliżu Astrachania.

Organ rosyjskiego MON Krasnaja Zwiezda poinformował, że gospodarze szczegółowo zaprezentowali personelowi RV i PVO zdolności zestawów OP S-400 Triumf i Pancyr-S1 i powiązanych z nim elementów, w tym radaru obserwacyjnego 91N6E.

Po zakończeniu szkolenia teoretycznego Serbowie wykonali kilka zadań szkoleniowych z użyciem obydwu zestawów. Załogi Pancyrów realizowały wykrywanie, śledzenie i niszczenie celów powietrznych. Natomiast zamiast rzeczywistego S-400 użyto symulatora ALTEK-400 i skupiono się na odparciu ataku lotniczego wspieranego przez aktywne i pasywne systemy zakłócające.

Z kolei serbski dziennik Politika informując o manewrach wspomniał, że według Belgradu ćwiczenia wojskowe, z użyciem S-400 i Pancyrów są elementem regularnych działań mających na celu szkolenie i doskonalenie zdolności serbskich sił zbrojnych.

Jak wiadomo, obydwa w/w zestawy nie znajdują się w arsenale RV i PVO. Tak więc fakt, że serbskie wojsko otrzymało szkolenie w obsłudze S-400 i Pancyrów, może wskazywać, że Belgrad zamierza pozyskać jeden z nich lub może obydwa w ramach modernizacji przestarzałej krajowej sieci obrony powietrznej.Serbskie media wielokrotnie anonsowały chęć zakupu przez wojskowych planistów z Belgradu nowych i nowoczesnych radarów i zestawów OP, w tym m.in. Pancyrów (Pokaz nowego serbskiego uzbrojenia , 2019-01-16, PASARS-16 niebawem w służbie, 2018-07-24).

Na podstawie informacji Igora Bożinowskiego


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.