Inspektorat Uzbrojenia MON opublikował 22 maja informację o zamiarze przeprowadzenie dialogu technicznego związanego z pozyskaniem systemu obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu, mającego zdolność do rażenia z ziemi pocisków artyleryjskich, moździerzowych i rakietowych na torze lotu (ang. counter rocket artillery and mortar, C-RAM), pilotowanych środków napadu powietrznego i bezzałogowych statków latających, kryptonim Sona.
Dialog techniczny będzie obejmował ocenę możliwości spełnienia przez oferowany sprzęt wojskowy wstępnie określonych wymagań, które zostaną przesłane zainteresowanym podmiotom po zgłoszeniu chęci i zakwalifikowaniu do udziału w dialogu technicznym (Zmodernizowane ZSU-23-4 dla Indii , 2014-11-26, RMCD 2013: Debiut ORG Mk 2, 2013-05-19, MANTIS w Luftwaffe, 2012-11-27).
IU MON zamierza też oszacować wstępne koszty realizacji zadania i harmonogram dostaw, zidentyfikować ograniczenia i uwarunkowania związane z transferem technologii oraz ryzyka dla programu, a także zidentyfikować możliwości i sposoby potwierdzenia założeń technicznych, kosztów cyklu eksploatacji i wsparcia logistycznego (Szkolenie żołnierzy Czarnej Dywizji, 2017-03-13).
Wojsko zakłada, że dialog techniczny na Sonę zostanie przeprowadzony od 1 października do 18 grudnia 2020. Przedsiębiorstwa zainteresowane udziałem mogą przesyłać zgłoszenia do 19 czerwca br.