Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pracowity tydzień Typhoonów

Lotnictwo wojskowe, 16 marca 2021

Wielozadaniowe samoloty bojowe Typhoon FGR4 ze składu stacjonującego w Akrotiri na Cyprze 903 Expeditionary Air Wing (EAW, Ekspedycyjnego Skrzydła Lotnictwa) Royal Air Force (królewskich wojsk lotniczych W. Brytanii) działające w ramach międzynarodoweh interwencji przeciwko Ad-Daula al-Islamijja (Państwu Islamskiemu) na terenie Syrii i Iraku (określanej przez Londyn jako operacja Shader) przeprowadziły w ubiegłym tygodniu serię uderzeń na cele naziemne jako wsparcie irackich wojsk specjalnych (Brytyjskie F-35B nad Irakiem i Syrią, 2019-06-25).

Podczas ataku na bojowników islamskich ukrywających się w jaskiniach na południowy zachód od Erbilu RAF użyły pocisków manewrujących Storm Shadow / Zdjęcia: MO W. Brytanii

Irakijczycy zidentyfikowali znaczną liczbę bojowników Ad-Daula al-Islamijja ukrywających się w jaskiniach na południowy zachód od Erbilu. Jaskinie zostały uznane za cele szczególnie trudne do zniszczenia, dlatego też postanowiono użyć do tego celu Typhoonów FGR4.

Pierwsze uderzenie zostało wykonane we środę 10 marca, po stwierdzeniu, że w okolicy jaskiń nie ma żadnych cywilów. Następnie dokonano ataku na jaskinie z użyciem pocisków manewrujących Storm Shadow, które precyzyjnie trafiły w cel (MBDA zmodernizuje pociski Storm Shadow / SCALP , 2017-02-27).

Następnego dnia w pobliżu wykryto dwie kolejne lokalizacje, w których ukrywali się terroryści. Para Typhoonów zrzuciła na nie 6 bomb kierowanych laserowo Paveway IV.

Samolot RAF ponownie weszły do akcji w piątek 12 marca, kiedy zaatakowały inną grupę jaskiń będących schronieniem islamistów, także zrzucając 8 bomb Paveway IV. Działania zakończono w niedzielę 14 marca, po raz kolejny atakując te same jaskinie przy pomocy 6 bomb Paveway IV.
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.