Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Dozbrojenie brytyjskich F-35B

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 19 marca 2019

Koncern BAE Systems otrzymał wstępny kontrakt od Lockheed Martina, producenta wielozadaniowych samolotów bojowych F-35 Lightning II, na rozpoczęcie działań mających na celu przystosowanie F-35B, jakie używane będą przez Royal Air Force (królewskie wojska lotnicze W. Brytanii) i Fleet Air Arm (lotnictwo królewskiej marynarki wojennej W. Brytanii), do przenoszenia kierowanych pocisków rakietowych powietrze-powietrze bardzo dalekiego zasięgu Meteor i powietrze-powierzchnia SPEAR.

Brytyjski F-35B uzbrojony w pociski Meteor i SPEAR, przenoszone w wewnętrznych komorach uzbrojeniowych / Ilustracja: MBDA

W ramach tej umowy obydwa przedsiębiorstwa będą również kontynuować dalszą współpracę z MBDA dotyczącą zintegrowania z F-35B kpr p-p bliskiego zasięgu ASRAAM i bomb kierowanych laserowo Raytheon Paveway IV, już eksploatowanych w ramach wstępnej zdolności operacyjnej brytyjskich Lightningów (Wstępna zdolność bojowa F-35B RAF, 2019-01-10).

Pocisk powietrze-powierzchnia SPEAR (Selective Precision Effects At Range – ang. selektywnego precyzyjnego oddziaływania dalekiego zasięgu) został skonstruowany na bazie pocisku Brimstone, używanego jako uzbrojenie samolotów uderzeniowych Tornado i wielozadaniowych Typhoon. W porównaniu z protoplastą SPEAR napędzany jest silnikiem turboodrzutowym Pratt & Whitney AeroPower TJ-150, zwiększającym jego zasięg do ok. 100 km. Jego masa to ok. 100 kg (RAF wycofały Tornada, 2019-02-06),

SPEAR ma służyć do precyzyjnych uderzeń dalekiego zasięgu na cele mobilne, szybko przemieszczające się i zmieniające położenie, w każdych warunkach pogodowych, w dzień i w nocy, przy stosowaniu przez przeciwnika środków zakłócających, przeciwdziałających i kamuflażu, spoza zasięgu obrony powietrznej przeciwnika. SPEAR ma wejść do służby w połowie następnej dekady. Do jego przenoszenia zostaną przystosowane także Typhoony RAF (Kontrakt na rozwój SPEAR, 2016-05-19).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.