Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Dozbrojenie brytyjskich F-35B

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 19 marca 2019

Koncern BAE Systems otrzymał wstępny kontrakt od Lockheed Martina, producenta wielozadaniowych samolotów bojowych F-35 Lightning II, na rozpoczęcie działań mających na celu przystosowanie F-35B, jakie używane będą przez Royal Air Force (królewskie wojska lotnicze W. Brytanii) i Fleet Air Arm (lotnictwo królewskiej marynarki wojennej W. Brytanii), do przenoszenia kierowanych pocisków rakietowych powietrze-powietrze bardzo dalekiego zasięgu Meteor i powietrze-powierzchnia SPEAR.

Brytyjski F-35B uzbrojony w pociski Meteor i SPEAR, przenoszone w wewnętrznych komorach uzbrojeniowych / Ilustracja: MBDA

W ramach tej umowy obydwa przedsiębiorstwa będą również kontynuować dalszą współpracę z MBDA dotyczącą zintegrowania z F-35B kpr p-p bliskiego zasięgu ASRAAM i bomb kierowanych laserowo Raytheon Paveway IV, już eksploatowanych w ramach wstępnej zdolności operacyjnej brytyjskich Lightningów (Wstępna zdolność bojowa F-35B RAF, 2019-01-10).

Pocisk powietrze-powierzchnia SPEAR (Selective Precision Effects At Range – ang. selektywnego precyzyjnego oddziaływania dalekiego zasięgu) został skonstruowany na bazie pocisku Brimstone, używanego jako uzbrojenie samolotów uderzeniowych Tornado i wielozadaniowych Typhoon. W porównaniu z protoplastą SPEAR napędzany jest silnikiem turboodrzutowym Pratt & Whitney AeroPower TJ-150, zwiększającym jego zasięg do ok. 100 km. Jego masa to ok. 100 kg (RAF wycofały Tornada, 2019-02-06),

SPEAR ma służyć do precyzyjnych uderzeń dalekiego zasięgu na cele mobilne, szybko przemieszczające się i zmieniające położenie, w każdych warunkach pogodowych, w dzień i w nocy, przy stosowaniu przez przeciwnika środków zakłócających, przeciwdziałających i kamuflażu, spoza zasięgu obrony powietrznej przeciwnika. SPEAR ma wejść do służby w połowie następnej dekady. Do jego przenoszenia zostaną przystosowane także Typhoony RAF (Kontrakt na rozwój SPEAR, 2016-05-19).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.