Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

THAAD zestrzelił rakietę balistyczną

Strategia i polityka, Publikacje, Obrona powietrzna, 22 stycznia 2022

Według anonimowych źródeł Defense News, 17 stycznia 2022 należący do ZEA system Lockheed Martin THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) zestrzelił rakietę balistyczną wystrzeloną przez bojowników Huti w kierunku instalacji paliwowych w rejonie bazy lotniczej Al Dhafra, w której znajdują się wojska USA, Francji i ZEA. Huti zaatakowali tego dnia kilka wrażliwych z punktu widzenia bezpieczeństwa obiektów w Emiratach. Wykorzystali do tego nie tylko rakiety balistyczne, ale  także pociski samosterujące i bsl. Większość z nich – mimo aktywnej obrony z udziałem THAAD – doleciała do celów. W atakach zginęły 3 osoby, a 6 zostało rannych.

Atak wspieranych przez Iran rebeliantów Huti na zbiorniki paliwa w pobliżu międzynarodowego lotniska w Abu Zabi doprowadził do wielu eksplozji i pożarów. Część pocisków trafiła w plac budowy (miejsce rozbudowy) obok lotniska, co ograniczyło liczbę ofiar śmiertelnych. Zginęły jednak 3 osoby / Zdjęcie: Twitter

Poniedziałkowe zestrzelenie było pierwszym uzyskanym przez system THAAD używany przez wojska ZEA. Nie ujawniono, jakiego typu była rakieta wykorzystana przez Huti. Wiadomo, że była to rakieta średniego zasięgu.

ZEA od początku konfliktu w Jemenie były zaangażowane po stronie Arabii Saudyjskiej, która stanęła na czele koalicji walczącej z rebeliantami (ZEA szkolą Jemeńczyków, 2015-11-27). Emiraty z czasem ograniczyły swą rolę, ale nadal wspierają siły koalicyjne, co powoduje, że Huti traktują je jako przeciwnika. Stąd ataki na terytorium ZEA.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.