Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Saudyjski Apache zestrzelony nad Jemenem?

Lotnictwo wojskowe, Wojska lądowe, Strategia i polityka, 05 sierpnia 2015

Jemeńskie media informują o zestrzeleniu przez rebeliantów Huti saudyjskiego śmigłowca uderzeniowego AH-64 Apache. Do zdarzenia miało dojść przy granicy z Arabią Saudyjską. Rijad nie skomentował dotąd tych doniesień.

Jemeńscy rebelianci poinformowali dziś o zestrzeleniu jednego z saudyjskich śmigłowców uderzeniowych AH-64 Apache. Informacji tej nie potwierdziły dotąd kręgi rządowe w Rijadzie / Zdjęcie: Shiite News

Według Jemeńczyków saudyjski śmigłowiec uderzeniowy AH-64 Apache został dziś zestrzelony na terenie granicznej prowincji Sada, na północy kraju. Wiropłat wykonywał misję bojową, wspierając oddziały wojskowe rozmieszczone w pobliżu miejsca zdarzenia, które starły się z bojówkami Huti.

Śmigłowiec najprawdopodobniej trafiono pociskiem rakietowym klasy powierzchnia-powietrze, wystrzelonym z przenośnego zestawu OP. Według niektórych źródeł, saudyjski śmigłowiec zestrzelono przy użyciu uzbrojenia zajętego wcześniej przez rebeliantów na wojskach rządowych, wiernych obalonemu przed kilkoma miesiącami prezydentowi Mansurowi Hadiemu.

Władze Arabii Saudyjskiej nie skomentowały dotąd informacji pojawiających się w jemeńskich mediach. Faktem jest jednak, że Rijad rozmieścił wzdłuż granicy z pogrążonym w wojnie domowej Jemenem dodatkowe oddziały (1500 ofiar wojny domowej w Jemenie, 2015-07-09; Rijad wzmacnia granicę z Jemenem, 2015-04-27), które już kilkukrotnie starły się z jemeńskimi bojówkarzami. W ostatnich tygodniach saudyjskie AH-64 Apache miały wykonać serię operacji lotniczych nad sąsiednim krajem, wspierając oddziały lojalistów i najprawdopodobniej również własne wojska, wysłane do Jemenu w celu zabezpieczenia pogranicza (Saudyjski F-15 zestrzelony w Jemenie, 2015-05-24; W Jemenie strącono AH-64 i F-16?, 2015-05-11).

Lotnictwo wielonarodowej koalicji państw arabskich, na czele której stoi Arabia Saudyjska, bombardowało w ostatnich tygodniach pozycje rebeliantów Huti wokół strategicznej bazy lotniczej Al-Anad, na terenie południowej prowincji Lahidż (Tragiczna pomyłka koalicjantów w Jemenie, 2015-07-28). W poniedziałek, po wielu dniach walk, siłom lojalistów udało się wyprzeć bojówkarzy i zająć obiekty wojskowe.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.