Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rijad wzmacnia granicę z Jemenem

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 27 kwietnia 2015

Arabia Saudyjska rozmieściła nad granicą z Jemenem oddziały elitarnej Gwardii Narodowej.

Rijad rozmieści na granicy z Jemenem co najmniej kilka tysięcy żołnierzy elitarnej Gwardii Narodowej. Formacja liczy ok. 125 tys. ludzi i podlega bezpośrednio dworowi Saudów. Jej głównym zadaniem jest ochrona rodziny królewskiej przed zagrożeniem wewnętrznym, w tym próbami puczu / Zdjęcie: Ministerstwo Gwardii Narodowej Arabii Saudyjskiej

Pierwsze oddziały elitarnej saudyjskiej Gwardii Narodowej dotarły już nad granicę z ogarniętym wojną domową Jemenem. Jednostki rozmieszczono m.in. w pobliżu miasta Nardżan. Wzmocniły tam kontyngent żołnierzy straży granicznej i wojsk lądowych.

Rijad wzmocnił pod koniec marca oddziały straży granicznej stacjonujące na granicy z Jemenem. Wojskowi mieli nie dopuścić do infiltracji saudyjskiego terytorium przez wspieranych przez Iran bojowników Huti. Saudyjczycy stracili dotąd 8 żołnierzy w walkach z jemeńskimi rebeliantami.

Rozkaz o rozmieszczeniu nieokreślonej liczby żołnierzy Gwardii Narodowej nad granicą z Jemenem został wydany w minionym tygodniu przez króla Salmana. Wojskowi mają do dyspozycji pojazdy terenowe i wozy bojowe, np. kołowe transportery opancerzone rodziny LAV (Arabia Saudyjska kupuje kto LAV, 2014-02-17, Raytheon doposaży saudyjskie LAV-25, 2013-09-24). Część komentatorów podejrzewa, że wysłanie elitarnych oddziałów na pogranicze jest przygotowaniem do wprowadzenia wojsk na północ Jemenu.

Pretekstem do wkroczenia oddziałów saudyjskiej Gwardii Narodowej do Jemenu może być ochrona pracowników misji humanitarnej, Renewal of Hope. Pomoc dla ofiar walk wewnętrznych oraz odbudowa kraju po bombardowaniach mają być następnym etapem interwencji wojskowej w Jemenie, prowadzonej przez koalicję 9 państw regionu, której przewodzi Arabia Saudyjska. Rijad ogłosił w zeszłym tygodniu zakończenie kampanii nalotów na pozycje rebeliantów Huti (Intensywne bombardowania Jemenu, 2015-04-21). Ataki na bojowników prowadzono od 25 marca.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.