Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Wzrost ruchu w Warszawie

Lotnictwo cywilne, Transport lotniczy, 24 kwietnia 2022

Liczba pasażerów Lotniska Chopina przekroczyła w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2 miliony. To wynik zdecydowanie lepszy od prognoz. Na największym polskim lotnisku widać stopniową odbudowę ruchu. Tylko w marcu z transportu lotniczego skorzystało 778 tys. pasażerów. W porównaniu do lutego to wzrost o ponad 32%.

Od początku roku warszawski port im. Fryderyka Chopina obsłużył 2 mln 16 tys. pasażerów / Zdjęcie: Lotnisko Chopina – Dariusz Kłosiński

Od początku roku warszawski port obsłużył 2 mln 16 tys. pasażerów – o ponad 28% więcej niż w pierwszym kwartale ubiegłego roku, ale to wciąż zaledwie 54 % z pierwszych trzech miesięcy rekordowego 2019. Warto jednak pamiętać, że granicę 2 milionów pasażerów w zeszłym roku udało się przekroczyć dopiero na początku lipca.

W tym roku, w ostatnim dniu marca, odprawiliśmy dwumilionowego pasażera. Wpływ na tak dobre wyniki miały wznowione połączenia oraz nowe kierunki oferowane przez linie lotnicze, a także odejście od restrykcji związanych z pandemią. Na razie nie wiemy, jakie konsekwencje dla lotnictwa przyniesie wojna na Ukrainie. Przed jej wybuchem liczyliśmy, że ten rok będzie mocnym odbiciem po spadkach spowodowanych pandemią koronawirusa. Niestety w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę funkcjonowanie polskiej przestrzeni powietrznej zmieniło się, a ruch cywilny znacząco zmniejszył. Mamy jednak nadzieję, że tegoroczne wyniki nie będą gorsze od zeszłorocznych – mówi Anna Dermont, rzecznik prasowy Lotniska Chopina.

Znaczna większość (ponad 83%) pasażerskich operacji lotniczych realizowanych na Lotnisku Chopina to połączenia międzynarodowe. Zagraniczne podróże wybrało ponad 91% pasażerów stołecznego portu. Od początku stycznia do końca marca 88% osób skorzystało z ruchu rozkładowego – wynik ten jest o 4% mniejszy od rekordowego 2019 i większy o 7% w stosunku do najsłabszego 2021. Na Lotnisku Chopina można dostrzec też wzrost operacji cargo. W pierwszym kwartale 2022 roku cargo wyniosło 24 510 t – to wzrost o ponad 20% względem ub. r.

Większe było też zainteresowanie kierunkami w strefie Schengen. Od stycznia do marca te trasy wybrało 71% osób, czyli o ponad 2 punkty procentowe więcej niż rok wcześniej. W marcu największą popularnością cieszyły się regularne połączenia do Londynu, Paryża, Dubaju, Amsterdamu i Frankfurtu. W kierunkach czarterowych nadal króluje Egipt – turyści najchętniej wybierali się z warszawskiego portu do Hurghady i Marsa Alam. W pierwszej piątce znalazły się także Punta Cana, Las Palmas i Teneryfa.

Najpopularniejszym przewoźnikiem na warszawskim lotnisku pozostaje niezmiennie PLL LOT, które realizują ponad połowę przewozów pasażerskich. Za nimi plasują się Wizzair (18%, Dodatkowe połączenia Wizz , 2022-04-07) i Enter Air (5%).

Średnia liczba pasażerów odprawianych dziennie pierwszym kwartale 2022 wyniosła ponad 22 tys. Najwięcej osób – ponad 32 tys. – obsłużono 2 stycznia 2022. Impulsem do poprawy wyników i witania na lotnisku kolejnych milionowych pasażerów mogą być nowe rozkładowe destynacje – w marcu br. wznowiono połączenia do Koszyc, Ostrawy, Bolonii i Delh (Remont drogi startowej na Lotnisku Chopina, 2022-04-06)i.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.