Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pierwsze partie K2 i K9A1 przekazane MON

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 19 października 2022

Dzisiaj, 19 października 2022, na terenie zakładów Hyundai Rotem odbyła się uroczystość przekazania MON pierwszej partii czołgów K2 Black Panther. Druga uroczystość odbyła się zaś na terenie zakładów Hanwha Defense, gdzie uroczyście przekazano pierwszą partię armatohaubic samobieżnych K9A1 Thunder. Uzbrojenie zostanie niedługo przetransportowane drogą morską do Polski.

Pierwsze czołgi K2 trafią do batalionu czołgów 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej

Według informacji rzecznika prasowego Agencji Uzbrojenia MON ppłk Krzysztofa Płatka do Polski trafi 10 czołgów i 24 armatohaubice samobieżne. Ich dostawa zostanie zrealizowana jeszcze w tym roku, co pozwoli rozpocząć szkolenie personelu w Polsce.

Pierwsze czołgi K2 trafią do Morąga, gdzie stacjonuje 20. Bartoszycka Brygada Zmechanizowana wchodząca w skład 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Z kolei w Ostródzie powstanie dodatkowy batalion czołgów podlegający tej brygadzie. MON zapowiada, że docelowo 16. Dywizja będzie się składać z 4 brygad, ponieważ planuje się przeformowanie wchodzącego w jej skład 11. Mazurskiego Pułku Artylerii w brygadę. Pułk z Węgorzewa będzie też odbiorcą pierwszej partii koreańskich armatohaubic K9A1.

Wszystkie armatohaubice K9A1 dla Polski będą wyposażone w polskie komponenty, w tym zintegrowany system zarządzania walką Topaz / Zdjęcia: MO Republiki Korei

MON podpisało umowy wykonawcze na dostawy obu typów uzbrojenia 26 sierpnia br. Za 180 czołgów K2 w konfiguracji koreańskiej wraz z pakietem amunicji, szkoleniowym i logistycznym Polska zapłaci ok. 16 mld PLN. Dostawy mają się zakończyć do 2025. Z kolei koszt zakupu 212 armatohaubic K9A1 wraz z pakietem amunicji, szkoleniowym i logistycznym wyniesie ok. 11,4 mld PLN. Ich dostawy potrwają do 2026. Armatohaubice zostaną doposażone w polskie komponenty, takie jak zintegrowany system zarządzania walką Topaz.

Oba zakupy są realizowane z półki, zaś ustanowienie przemysłowych zdolności produkcyjnych planuje się w drugim etapie programu pozyskiwania czołgów i armatohaubic. Przekazanie Ukrainie 1/3 czołgów i ponad połowy Krabów z zasobów MON częściowo uzasadnia tak szybkie zakupy. Nie uzasadnia jednak wieloletnich zaniedbań resortu obrony w zwiększaniu mocy produkcyjnych krajowego przemysłu obronnego i rozbudowie możliwości SZ RP do wdrażania i szkolenia na nowym sprzęcie. Wymusza to alarmowe zakupy za granicą (K9 zademonstrowana na YPG, 2022-10-08, Środki na 3. partię K2, 2022-09-12, K2 i K9A1 dla SZ RP zamówione, 2022-08-26).

 

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.