Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Konfiguracja ORP Ślązak

Marynarka wojenna, 22 lutego 2013

Minister obrony narodowej zatwierdził konfigurację i harmonogram budowy okrętu patrolowego ORP Ślązak, otwierając drogę do złożenia zamówienia, co powinno nastąpić w połowie br.

Holenderski HNLMS Holland (P840) to przykład nowoczesnej, oceanicznej jednostki patrolowej o dużej autonomiczności i dzielności morskiej. Maszt Thalesa mieści w sobie radary – w tym ze skanowaniem fazowym – dozoru przestrzeni powietrznej, śledzenia celów i wykrywania obiektów morskich, a także systemy łączności.Okręt uzbrojono w jedną armatę morską Oto Melara, kalibru 76 mm, system obrony bezpośredniej Oto Melara Marlin WS kalibru 30 mm oraz kilka wukaemów 12,7 mm. Pokład i hangar lotniczy przewidziano dla śmigłowca NH90. Okręt nie posiada pocisków przeciwlotniczych, przeciwokrętowych i systemów ZOP. Można się spodziewać, że podobną konfigurację przyjęto dla przyszłego ORP Ślązak / Zdjęcie MO Holandii

W komunikacie MON napisano, ze Wstępne Założenia Taktyczno-Techniczne uwzględniają dostosowanie okrętu projektu 621 do nowych zadań patrolowych i określają zabudowę Zintegrowanego Systemu Walki. Inspektorat Uzbrojenia MON do końca czerwca 2013 powinien zawrzeć umowę na wykonanie okrętu w nowej konfiguracji. W pierwszym etapie przewiduje się dokończenie budowy kadłuba z pełnym jego wyposażeniem, ale bez systemów bojowych. Planuje się, że okręt trafi pod banderę Marynarki Wojennej w pierwszym kwartale 2016.

Pierwotnie resort obrony zrezygnował z kontynuacji projektu budowy korwety typu Gawron z zamiarem zbycia niedokończonego kadłuba przyszłej korwety (Marynarka Wojenna RP bez Gawrona, 2012-02-24). Po kilkumiesięcznych konsultacjach i negocjacjach z przedstawicielami stoczni i Marynarki Wojennej zdecydowano o kontynuacji budowy, ale już nie korwety tylko okrętu patrolowego (Ćwierć miliarda na patrolowego Gawrona, 2012-09-28).

Jednostki tej klasy charakteryzują się ograniczonym uzbrojeniem. Z tego powodu możliwe będzie dokończenie budowy jednostki przy zainwestowaniu jedynie czwartej części kwoty, która byłaby konieczna do wprowadzenia wielozadaniowej korwety, jaką miał być pierwotnie Ślązak. Okręty patrolowe mogą być – w realiach naszego kraju – wykorzystane do działań sojuszniczych (np. antypirackich), humanitarnych czy eskortowania statków przewożących skroplony gaz. Odnośnie tej ostatniej funkcji, warto przypomnieć, że konieczność zapewnienia ochrony jednostce wrażliwej na ataki terrorystyczne wypływa nie tylko z zasad zdrowego rozsądku, ale stało się wymogiem UE.

Przygotowania do zakupu przyszłego ORP Ślązak nie jest jedynym postępowaniem prowadzonym w odniesieniu do inwestycji Marynarki Wojennej. Do końca marca 2013 zostanie powołana komisja przetargowa, której zadaniem będzie pozyskanie nowych okrętów podwodnych. Trwa też postępowanie, którego celem jest zakup niszczyciela min projektu Kormoran 2 (Konsorcjum budowy Kormorana 2, 2013-01-14, Armata dla Kormorana 2, 2013-02-19). Umowa na pozyskanie pierwszego okrętu powinna zostać zawarta w maju br., z terminem dostawy gotowej prototypowej jednostki do końca 2016.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.