Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Ostatnia prosta HMS Edinburgh

Marynarka wojenna, 26 marca 2013

HMS Edinburgh (D 97), ostatni z brytyjskich niszczycieli rakietowych Typu 42, powróci w czwartek do Portsmouth, kończąc swoją finalną misję na wodach Atlantyku. Latem okręt zostanie wycofany ze służby.

HMS Edinburgh (D 97) został przyjęty do służby w 1985. Od tego czasu okręt był angażowany w szereg działań bojowych, w tym m.in. w atak na Irak w 2003, a także operację Active Endeavour – dozoru wód Morza Śródziemnego, dla przeciwdziałania nielegalnej emigracji i przemytowi do krajów UE / Zdjęcie: Royal Navy

W swoją ostatnią misję HMS Edinburgh wypłynął jeszcze w wrześniu 2012 (Ostatnia misja HMS Edinburgh, 2012-09-28). Jednostka spędziła ostatnie 6 miesięcy na wodach północnego i południowego Atlantyku, dokonując m.in. kurtuazyjnych wizyt w portach morskich zaprzyjaźnionych państw. Niszczyciel zaznaczył też brytyjską obecność wojskową w rejonie Falklandów-Malwinów.

HMS Edinburgh zostanie oficjalnie wycofany ze służby w czerwcu br. Wcześniej weźmie jeszcze udział w majowych obchodach rocznicowych Bitwy o Atlantyk, która była najdłuższą kampanią II wojny światowej. Ze względu na duże zaangażowanie Royal Navy, wydarzenie to stanowi jedną z najważniejszych kart w historii brytyjskiej marynarki wojennej.

Oficjalne wycofanie ze służby HMS Edinburgh będzie jednocześnie stanowiło zakończenie eksploatacji przez Royal Navy niszczycieli Typu 42. Wprowadzone do służby po raz pierwszy w 1975 (HMS Sheffield), przez prawie 4 pełne dekady wypełniały stawiane im zadania, biorąc udział w praktycznie każdym konflikcie zbrojnym lub operacji międzynarodowej Royal Navy. Jednostki te są od kilku lat sukcesywnie zastępowane przez niszczyciele Typu 45 (HMS Defender dołączył do Royal Navy, 2013-03-22).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.