Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Indie chcą zamówić kolejne Talwary

Marynarka wojenna, 15 kwietnia 2013

Indie mają być zainteresowane zakupem kolejnych 3 fregat rakietowych typu Talwar. Wartość planowanego  zamówienia może wynieść nawet 3 mld USD.Wprowadzenie do służby fregat rakietowych typu Talwar (na zdjęciu INS Teg) uznawane jest powszechnie za jedną z najlepszych decyzji ostatnich lat związanych z rozbudową potencjału operacyjnego indyjskiej marynarki wojennej. Nowe okręty tego  typu mają pozwolić New Delhi na utrzymanie dominacji na wodach Oceanu Indyjskiego, który staje się polem coraz większej aktywności okrętów ChRL / Zdjęcie: Broadsword

Przekazując powyższe informacje, indyjskie media powołują się na źródła zbliżone do ministerstwa obrony. Według nich, New Delhi ma być zadowolone z dotychczasowej eksploatacji odebranych już fregat i wyrażać zainteresowanie dokupieniem kolejnych 3 okrętów.

Strona indyjska miała się już nawet porozumieć w tej sprawie z producentem jednostek, rosyjską stocznią Jantar z Kaliningradu. Oficjalne zamówienie ma zostać złożone po odebraniu ostatniej z 3 fregat zamówionych w 2006, przyszłej INS Trikand (Trikand po pierwszych próbach morskich, 2013-03-18). Jego wartość może sięgnąć nawet 3 mld USD. Warto dodać, że koszt budowy okrętów zamówionych przed 7 laty szacowany był na 1,6 mld USD.

Tak duży skok wartości zamówienia tłumaczony jest chęcią wprowadzenia kilku modyfikacji w konstrukcji przyszłych okrętów. Chodzi m.in. o część wyposażenia elektronicznego, w tym systemy kierowania ogniem.

Pomimo ogólnego zadowolenia z dotychczasowej eksploatacji Talwarów, nie wszyscy w New Delhi mają być zadowoleni z planów zamówienia kolejnych 3 jednostek. W ocenie przeciwników tego pomysłu, problemem nie są same okręty, a ich producent. Hindusi wielokrotnie krytykowali już stocznię Jantar za duże opóźnienia w procesie produkcji i przekazywania odbiorcy kolejnych fregat (Opóźnienia Talwarów, 2011-08-26). W dłuższej perspektywie czasowej doprowadziły one m.in. do wzrostu ceny zakontraktowanych okrętów.

Powyższe obawy części środowiska wojskowego w New Delhi nie zmieniają jednak ogólnego przeświadczenia o potrzebie wprowadzenia do służby dodatkowych Talwarów. Zwłaszcza w obliczu rosnącej aktywności chińskich OP na wodach Oceanu Indyjskiego (Chińskie OP na Oceanie Indyjskim, 2013-04-08), do zwalczania których indyjskie fregaty są przystosowane.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.