Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Saudyjskiego skandalu szpiegowskiego cd.

Strategia i polityka, 22 maja 2013

Saudyjskie służby bezpieczeństwa dokonały kolejnych aresztowań w związku z wykrytą przed dwoma miesiącami irańską siatką szpiegowską.

Wiele kontrowersji wzbudza w Rijadzie fakt, że spośród 27 członków rzekomej irańskiej siatki wywiadowczej, aż 24 to rodowici Saudyjczycy. Na zdjęciu siedziba saudyjskiego resortu spraw wewnętrznych / Zdjęcie: Alriyadh

O fakcie zatrzymania 10 podejrzanych poinformowała saudyjska agencja prasowa (SPA), powołująca się na informacje ministerstwa spraw wewnętrznych. Wśród zatrzymanych jest 8 Saudyjczyków, Libańczyk i Turek.

Aresztowanie wspomnianej dziesiątki to pochodna skandalu szpiegowskiego sprzed 2 miesięcy. Wówczas saudyjskie służby bezpieczeństwa aresztowały 18 osób, w tym 16 Saudyjczyków, Irańczyka i obywatela Libanu (Afera szpiegowska w Arabii Saudyjskiej, 2013-03-27). Ten ostatni został zwolniony z powodu braku dowodów. Wszyscy mieli pracować w irańskiej siatce wywiadowczej, zbierając informacje o strategicznej infrastrukturze Arabii Saudyjskiej (w tym związanej z energetyką).

Rozbicie rzekomej irańskiej siatki szpiegowskiej wzbudziło sporo kontrowersji w samej Arabii Saudyjskiej, jak i w regionie. Władze w Teheranie zaprzeczyły doniesieniom Rijadu, jednocześnie oskarżając Saudów o stosowanie wobec nich czarnego PR-u. Wspomniana afera wzbudziła także duże oburzenie wśród saudyjskich szyitów, którzy stanowią mniejszość w państwie, zdominowanym przez sunnitów. Szyiccy przywódcy religijni zarzucają rządowi centralnemu represje na tle wyznaniowym.

Rozbicie irańskiej siatki szpiegowskiej działającej w Arabii Saudyjskiej nie byłoby zaskoczeniem. Państwa te rywalizują ze sobą o wpływy polityczne w regionie, co wymusza na nich działania wywiadowcze. Wiele kontrowersji wzbudza też w Teheranie bliska współpraca wojskowa Saudów z USA (4 mld USD na modernizację F-15S, 2012-11-05), a także nieformalne wspieranie Izraela w kontekście irańskiego programu nuklearnego (Izrael kupi 10 tys. bomb precyzyjnych, 2012-12-12).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra