Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kolumbia potwierdza zamówienie RQ-11 Raven

Wojska lądowe, 25 czerwca 2013

Ministerstwo obrony Kolumbii potwierdziło wcześniejsze doniesienia o zakupie bsl RQ-11B Raven.

Według pojawiających się w przeszłości informacji medialnych, na zakup RQ-11B miały się również zdecydować siły specjalne Kolumbii. Na zdjęciu pierwsi operatorzy wojsk lądowych w trakcie szkolenia w użyciu Ravenów / Zdjęcie: MO Kolumbii

Według informacji przekazanych przez kolumbijski resort obrony, Bogotá zdecydowała się na zakup 2 zestawów, składających się z 3 bsl RQ-11B Raven każdy, wraz z wyposażeniem dodatkowym. Zamówione bezzałogowce mają być używane przez lotnictwo wojsk lądowych Kolumbii do patrolowania strategicznej infrastruktury energetycznej państwa oraz głównych drogowych szlaków komunikacyjnych.

Ma to związek ze stale aktualnym problemem lewicowej partyzantki FARC, która od kilku dekad zagraża stabilizacji wewnętrznej kraju (Bogota zadaje cios FARC, 2013-03-18). To właśnie ze względu na walkę z partyzantami, Bogotá zdecydowała się w ostatnim czasie na zakup wielu typów uzbrojenia, mających podnieść potencjał bojowy krajowych służb bezpieczeństwa. Chodzi m.in. o pociski Spike NLOS (Non Line-Of-Sight) (Spike NLOS dla Kolumbii, 2013-04-30), lekkie haubice ciągnione LG-1 MKIII (Haubice Nextera w Kolumbii, 2010-11-03), czy pojazdy patrolowe Hunter TR-12 (Bojowy chrzest Huntera, 2013-03-19).

Co ciekawe, zazwyczaj dobrze poinformowany portal Infodefensa poinformował, że strona kolumbijska zakupiła nie 2, a 3 zestawy Raven (czyli 9 bsl). Źródło nie podaje jednak informacji dotyczących wartości zawartego porozumienia. Wiadomo jednak, że przynajmniej część z zakupionych bsl została dostarczona do Kolumbii już kilka miesięcy temu. Służyły one do szkolenia pierwszych grup operatorów. Program szkoleniowy miał być realizowany od marca m.in. w Paipa na terenie departamentu Boyacá.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.