Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Walki na Synaju postępują

Strategia i polityka, 19 lipca 2013

W toczonych w ciągu ostatnich dwóch dni walkach na Półwyspie Synaj, egipskie siły zbrojne zabiły dziesięciu ekstremistów. Kończą się przygotowania do dużej ofensywy przeciwko islamistom.

Poza przemieszczeniem w rejon przyszłej ofensywy odpowiedniej liczby jednostek wojskowych, przygotowania do rozprawy z islamistami wiążą się także z uzyskaniem wiarygodnych danych wywiadowczych dotyczących m.in. rozlokowania sił ekstremistów. Pozwoli to na ich szybsze wykrycie oraz wyeliminowanie, zmniejszając ryzyko strat własnych lub też niepotrzebnej destabilizacji konfliktu, mogącej zagrozić bezpieczeństwu sąsiedniego Izraela. Taka sytuacja mogłaby bowiem doprowadzić do niepotrzebnej eskalacji problemu i pogorszenia relacji na linii Kair- Tel Awiw / Zdjęcie: World News Network

Informacja taka została podana przez lokalne media powołujące się na resort obrony Egiptu. Walki toczone mają być przeważnie na  północy półwyspu, w pobliżu granicy z Izraelem. W ciągu ostatnich 48 h swoje straty poniosła też strona egipska. W 3 oddzielny atakach islamistów zginęło 3 żołnierzy. Do incydentów doszło w Asz-Szajch Zuwajjid i Al-Arisz.  

Na ukończeniu mają być już przygotowania do skoordynowanej ofensywy egipskich wojsk na Półwyspie Synaj. Według dostępnych informacji mogłoby do niej dojść nawet dzisiaj. Jej celem jest powstrzymanie dalszej aktywizacji ekstremistów na omawianym obszarze (Egipt szykuje ofensywę na Synaju, 2013-07-16). Warto bowiem zaznaczyć, że od czasu obalenia na początku miesiąca prezydenta Muhammada Mursiego, islamiści zintensyfikowali liczbę ataków na rozlokowane lokalnie jednostki wojskowe i policyjne, traktowane jako przedstawiciele sił politycznych, które doprowadziły do obalenia głowy państwa.

Szacuje się, że dziennie dochodzi do ok. 30 ataków na przedstawicieli egipskich sił bezpieczeństwa. Do ich przeprowadzenia islamiści używają samochodów osobowo-terenowych, granatników oraz broni maszynowej (Strzelanina na Półwyspie Synaj, 2013-07-15).

Rozwoju wypadków związanych z planowaną egipską ofensywą z niepokojem wyczekuje Izrael. Jednostki wojskowe tego państwa rozlokowane wzdłuż granicy zostały już postawione w stan gotowości bojowej. Ich zadaniem jest przede wszystkim powstrzymanie prób przeniesienia przez ekstremistów toczonych walk na izraelskie terytorium.

W przeszłości dochodziło już bowiem na incydentalnych ostrzałów izraelskich miejscowości zlokalizowanych w pobliżu granicy (Ostrzał Ejlatu z Półwyspu Synaj, 2013-04-17). Z tego względu jakakolwiek oznaka destabilizacji półwyspu, czy to poprzez aktywizację islamistów, czy zwiększenie liczebności egipskich sił wojskowych rozmieszczonych w rejonie, każdorazowo spotykała się z ostrą krytyką Tel Awiwu (Izrael nie chce egipskich czołgów, 2012-08-24).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.