Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Wymiana ognia na granicach Izraela

Strategia i polityka, 04 kwietnia 2013

W ostatnich dniach doszło do kolejnych incydentów zbrojnych na północy i południu Izraela. W Strefie Gazy po raz pierwszy od pól roku Tel Awiw użył lotnictwa.

Tel Awiw utrzymuje w najwyższej gotowości część jednostek wojskowych odpowiedzialnych za ochronę granic. Oprócz formacji wojsk lądowych, stałe patrole odbywają uzbrojone myśliwce, których piloci mają zwalczać wykryte stanowiska ogniowe, szczególnie w Strefie Gazy. W przypadku incydentów uznanych za mniej groźne, Izraelczycy poprzestają jednak na atakach odwetowych wykonywanych przy pomocy broni o mniejszej sile rażenia / Zdjęcie: Haaretz

W zeszły wtorek doszło do kilku przypadków ostrzału moździerzowego Izraela. Ogień kierowany był z terenów północnej części Strefy Gazy oraz Wzgórz Golan. Pod ogniem broni maszynowej znalazł się też oddział żołnierzy patrolujących tereny w pobliżu izraelsko-syryjskiej linii demarkacyjnej. W wyniku żadnego ze zdarzeń nikt nie zginął, ani nie odniósł obrażeń. Lekko uszkodzony został jeden z pojazdów wojskowych.

W odpowiedzi na te zdarzenia, Izrael zdecydował się na działania odwetowe. Izraelskie czołgi ostrzelały m.in. syryjską wioskę Beer Ajam w centralnej części Wzgórz Golan. Z kolei na południu kraju, izraelskie lotnictwo przeprowadziło naloty na obiekty, z których – według Tel Awiwu – kierowano ostrzałem moździerzowym. W ich wyniku zniszczone miały zostać dwie pozycje.

Ostatnie zdarzenia na terenie Wzgórz Golan stanowią dalszy ciąg incydentów granicznych pomiędzy Izraelem i Syrią (Incydenty graniczne na Wzgórzach Golan, 2013-03-25, Incydenty graniczne na Wzgórzach Golan, 2013-03-25). Wiążą się z trwającą ponad 2 lata syryjską wojną domową (Milion syryjskich uchodźców , 2013-03-06), która doprowadziła do destabilizacji wewnętrznej kraju, w tym do wybuchu walk między siłami rządowymi i rebeliantami w pobliżu strefy zdemilitaryzowanej na Wzgórzach Golan.

O wiele bardziej poważne następstwa mogą mieć wydarzenia na terenie Strefy Gazy. Izraelski nalot był bowiem pierwszą tego typu akcją przeprowadzoną przez Tel Awiw od zakończenia w listopadzie 2012 operacji wojskowej Filar Obrony.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.