Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Udaremniony zamach na ambasadę w Egipcie

Strategia i polityka, 13 maja 2013

Ministerstwo spraw wewnętrznych Egiptu poinformowało, że udaremniono próbę zamachu terrorystycznego na ambasadę niewymienionego państwa zachodniego w tym kraju.

Władze w Kairze stoją na stanowisku, że powstrzymanie wzrostu ekstremizmu na terenie Półwyspu Synaj jest jednym z kluczowych warunków ustabilizowania sytuacji wewnętrznej kraju / Zdjęcie: World Tribune

Informację taką podał przed kilkoma dniami szef resortu spraw wewnętrznych, Mohammed Ibrahim. Poinformował on o zatrzymaniu 3 osób powiązanych z lokalnymi komórkami al-Kaidy. Jeden z aresztowanych miał bliskie powiązania z oddziałami tej organizacji w Algierii. W przeszłości miał też rzekomo przejść odpowiednie przeszkolenie na terytorium Iranu i Pakistanu.

Ibrahim nie poinformował, o którą z placówek dyplomatycznych chodziło. Aresztowani mieli jednak planować atak w Kairze lub Aleksandrii. Poza samymi podejrzanymi, służbom bezpieczeństwa udało się też przechwycić co najmniej 10 kg materiału wybuchowego oraz materiały instruktażowe do produkcji bomb i prostych pocisków rakietowych.

Udaremnienie zamachu to duży sukces władz w Kairze. Tym większy, że zarówno Egipt, jak i cały region coraz boleśniej odczuwają wzrost aktywności islamistów, będący jednym z efektów ubocznych przemian politycznych z 2011. Potwierdzeniem tego stanu rzeczy jest chociażby sytuacja wewnętrzna w Libii, gdzie dochodzi do przypadków ataków terrorystycznych na przedstawicielstwa dyplomatyczno-konsularne państw zachodnich (Zamach na francuską ambasadę w Libii, 2013-04-23, Raport na temat ataku w Bengazi, 2012-12-19). Sam proces polityczny w kraju jest zaś w dużym stopniu reżyserowany przez zbrojne milicje i ugrupowania ekstremistyczne (Demokracja po libijsku, 2013-05-06).

W samym Egipcie wzrost ekstremizmu religijnego dostrzegany jest m.in. na przykładzie Półwyspu Synaj (Kolejny incydent na Półwyspie Synaj, 2012-10-15). Rosnąca aktywność islamistów zmusiła w przeszłości władze w Kairze do zwiększenia obecności sił wojskowych na tym terenie. Krok ten spotkał się z ostrą reakcją ze strony Tel Awiwu (Izrael nie chce egipskich czołgów, 2012-08-24).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.