Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rafale jednak później?

Lotnictwo wojskowe, 31 października 2013

Według ministra obrony Indii, A.K. Antony’ego, umowa o zakupie 126 samolotów wielozadaniowych Rafale może nie zostać zawarta zgodnie z niedawnymi zapowiedziami dowództwa wojsk lotniczych państwa, a więc do marca 2014.

Ostateczna umowa o zakupie przez Indie 126 samolotów wielozadaniowych Rafale zostanie zawarta dopiero po zakończeniu przedłużających się negocjacji. Dotyczą one zarówno całkowitej ceny przedsięwzięcia, która ma wynieść 12-15 mld USD, jak i szczegółów jego realizacji, w tym terminarza i podziału pracy przy produkcji samolotów / Zdjęcie: MO Francji

Słowa Antony’ego miały stanowić sprostowanie wcześniejszych wypowiedzi medialnych zastępcy szefa sztabu Bharatiya Vayu Sena (BVS, wojsk lotniczych Indii), Air Chief Marshalla S. Sukumara. Przed kilkoma tygodniami ogłosił on, że ostateczna umowa o zakupie 126 francuskich samolotów wielozadaniowych ma zostać zawarta do końca obecnego roku budżetowego, a wiec do 31 marca 2014 (Umowa w sprawie Rafale w 2014, 2013-10-18).

W ocenie zwierzchnika Sukumara, trudno jest przewidzieć, kiedy zostanie podpisana umowa o zakupie Rafale. Jest to bowiem uzależnione od postępów w złożonym procesie negocjacji, toczonych obecnie między przedstawicielami producenta samolotów, Dassault Aviation, a władzami w New Delhi.

Wypowiedź Antony’ego stanowi potwierdzenie opinii części komentatorów, oceniających wspomnianą deklarację Sukumara jako mało realną. Przypomnijmy, że Indie zdecydowały się na zakup Rafale na początku 2012 (Indie wybrały Rafale, 2012-01-31). Według pierwotnych założeń, umowa w tej sprawie miała zostać zawarta jesienią tego samego roku, po zaledwie kilku miesiącach negocjacji.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.