Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Nowy budżet obronny Indii

Strategia i polityka, 01 marca 2013

Ministerstwo obronny Indii w roku budżetowym 2013 będzie dysponowało 2,03 bln rupii (37,4 mld USD). Zaplanowano, że 42% tej kwoty zostanie przeznaczone na wydatki majątkowe, głównie na zakup uzbrojenia.

Spowolnienie tempa wzrostu wydatków obronnych Indii może wpłynąć nie tylko na liczne programy modernizacyjne uzbrojenia wojskowego. Komplikacji może ulec też realizacja planów związanych m.in. ze wzmocnieniem wojsk stacjonujących pod granicą z ChRL, w tym przeniesienie tam 2 brygad pancernych / Zdjęcie: MO Indii

Według informacji agencji Press Trust of India, budżet indyjskiego resortu obrony na 2013 wyniesie 2,03 bln rupii (37,4 mld USD według obecnego kursu walut). W porównaniu do kończącego się 31 marca roku budżetowego 2012 – w którym dysponowano 1,78 bln rupii (32,8 mld USD) – jest to wzrost o ok. 14%. Należy jednak pamiętać, że pierwotnie wydatki budżetowe w kończącym się okresie rozliczeniowym planowane były na poziomie 1,93 bln rupii. Decyzją ministra finansów zostały one jednak w ostatnich tygodniach ograniczone o 0,14 bln. Stało się to jednym z powodów, dla których przesunięciu (na okres po 1 kwietnia br.) uległ planowany termin podpisania przez New Delhi umowy o zakupie 126 wielozadaniowych myśliwców Rafale (Indie nieprzygotowane na Rafale, 2013-01-07, Oficjalnie o opóźnieniu kupna Rafale, 2013-01-11).

W przedstawionej perspektywie budżetowej na 2013 wzrosną – z 0,69 bln rupii do 0,86 bln rupii (16 mld USD) – wydatki majątkowe, w tym przede wszystkim zakup nowego uzbrojenia. Powinno to pozwolić na realizację planowanych programów zbrojeniowych, takich jak np. zakup wspomnianych samolotów wielozadaniowych, śmigłowców uderzeniowych Apache (Indyjskie Apache pod granicą z ChRL, 2013-02-07) czy morskich wiropłatów (120 śmigłowców morskich dla Indii?, 2013-01-29, Nowe śmigłowce dla Indii, 2012-08-13). Dużą część wzrostu pochłania jednak inflacja, utrzymującą się na poziomie ok. 7%. Po jej uwzględnieniu, realne zwiększenie wydatków obronnych wyniesie nieco ponad 6%, a majątkowych o ok. 15%.

Są to liczby porównywalne do osiąganych w ostatnich latach. Wyjątkiem jest jedynie 2009, kiedy po krwawym zamachu terrorystycznym w Bombaju zdecydowano się na zwiększenie wydatków wojskowych aż o ponad 23% i to po uwzględnieniu inflacji (Indie zwiększają budżet obronny o 1/3, 2009-02-17).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.