Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Dodatkowe patrolowce dla Nigerii

Marynarka wojenna, 18 grudnia 2013

Marynarka wojenna Nigerii wzbogaciła się ostatnio o 4 nowe jednostki nawodne przeznaczone do zadań patrolowych i działań na wodach przybrzeżnych.

Shaldag Mk II mają 24,8 m długości i 6 m szerokości. Rozwijają prędkość maksymalną 40-45 w, a ich zasięg (przy prędkości 33 w) wynosi 1,2 tys. km. Jednostka została wyposażona w głowicę optoelektroniczną. Brak jest szczegółów dotyczących uzbrojenia przenoszonego przez nowy nigeryjski patrolowiec. Standardowo producent, Israel Shipyards Ltd., wyposaża je w 12,7-mm wkm lub zdalnie sterowany moduł uzbrojenia, a nawet 20-mm armatę / Zdjęcie: ISL

Nigeryjczycy odebrali ostatnio 3 nowe, 17-metrowe, łodzie Manta Mk II ASD od Suncraft International i 25-metrowy patrolowiec Shaldag Mk II. Uroczystość ich przekazania odbyła się na terenie NNS Beecroft Naval Base w Lagos. Nowe nabytki zwiększają liczbę tego typu jednostek pozostających w służbie do, odpowiednio, 22 i 5.

Długość Manta Mk II ASD to 16,5 m. Łódź rozwija prędkość ponad 45 w, a zasięg (przy prędkości 35 w) wynosi 463 km. Załogę stanowi 6 osób / Zdjęcie: Suncraft International

Pozyskane ostatnio jednostki pozwolą nigeryjskiej marynarce wojennej oraz wspierającej ją straży wybrzeża na efektywniejsze patrolowanie pozostających pod kontrolą Abudży wód terytorialnych i wód wyłącznej strefy ekonomicznej. Jest to tym istotniejsze, iż akweny te stały się w ostatnich latach polem dość dużej aktywności piratów morskich i ugrupowań ekstremistycznych (Gorsza kondycja piratów, 2013-07-19).

W pierwszej połowie br. to właśnie na nigeryjskich wodach Zatoki Gwinejskiej doszło do największej liczby aktów piractwa morskiego. Według raportu International Maritime Buremu, od stycznia do czerwca 2013, na wodach kontrolowanych przez Nigerię odnotowano 22 incydenty, w tym m.in. porwania statków oraz 28 przypadków pojmania marynarzy.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.