Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Rosjanie rozpoczynają szkolenie we Francji

Marynarka wojenna, 30 czerwca 2014

Do portu morskiego w St. Nazaire przybył dziś rosyjski okręt szkolny z około 400 marynarzami na pokładzie.

W najbliższych tygodniach pierwszy z rosyjskich okrętów desantowych typu Mistral, Władiwostok, będzie wykorzystywany do szkolenia swojej przyszłej załogi, która przybyła dziś do St. Nazaire na pokładzie okrętu szkolnego Smolnyj / Zdjęcie: STX France

Przybyli na pokładzie okrętu szkolnego Smolnyj marynarze to przyszła załoga 2 okrętów desantowych typu Mistral, Władiwostok i Sewastopol, budowanych we Francji dla Wojenno-Morskowo Fłota FR (WMF). Przez najbliższe tygodnie wojskowi będą szkolić się w ich obsłudze.

Rosyjskie Mistrale zamówiono w czerwcu 2011 za 1,2 mld EUR (4,9 mld zł). Zgodnie z porozumieniem sprzed 3 lat, okręty budowane są wspólnym wysiłkiem francuskiej stoczni STX France oraz rosyjskiej Bałtijskij Zawod w St. Petersburgu, która dostarcza rufowe części kadłubów (Wodowanie rufy rosyjskiego Mistrala, 2013-06-27). Pierwszy z desantowców przechodzi obecnie serię prób morskich, poprzedzających jego przekazanie WMF, do którego dojdzie w październiku (Trwają testy Władiwostoka, 2014-05-18).

Przybyciu rosyjskich marynarzy do St. Nazaire towarzyszyły protesty społeczne, związane z ostatnimi wydarzeniami na Ukrainie. Manifestanci zebrani w niedzielę pod zakładami STX, wzywali władze w Paryżu do zerwania porozumienia z Rosją. W podobnym tonie wypowiadało się w minionych tygodniach część światowych przywódców, w tym prezydent USA, Barack Obama.

Francuskie władze konsekwentnie odmawiają jednak rezygnacji z lukratywnego kontraktu. Jego realizacja pozwoliła bowiem na utrzymanie około 1000 miejsc pracy w przemyśle stoczniowym. Francuzi obawiają się też ewentualnych reperkusji ze strony Rosji, w tym olbrzymich kar umownych oraz wieloletniego zakazu sprzedaży rodzimego uzbrojenia i wyposażenia wojskowego do tego państwa (Zagrożony kontrakt na Mistrale?, 2014-03-18).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra