Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Ostatnie próby Meteora

Lotnictwo wojskowe, 07 lipca 2014

Saab poinformował o zakończeniu ostatniego etapu próbnych odpaleń pocisków Meteor, przenoszonych przez samolot wielozadaniowy Gripen.

JAS 39C Gripen ze składu Flygvapnet, z pociskiem Meteor podwieszonym pod skrzydłem, biorący udział w ostatnim etapie prób tego uzbrojenia / Zdjęcie: Saab

Ostatni etap próbnych odpaleń pocisku powietrze-powietrze dalekiego zasięgu (BVRAAM) MBDA Meteor pozwolił na zakończenie procesu integracji uzbrojenia z wyposażeniem awionicznym zabudowanym w samolocie wielozadaniowym Gripen (Gripen odpala Meteory, 2013-07-01). W ich trakcie sprawdzono także zgodność rzeczywistego zasięgu pocisku i możliwości układu naprowadzania z wartościami obliczeniowymi oraz zdolność do zwalczania celów manewrujących.

Próby zrealizowano w dniach 12-13 marca br. na poligonie Vidsel w Szwecji. Odpalono wówczas 2 Meteory do zdalnie kierowanych celów latających, badając działanie łącza informacyjnego, przekazującego dane pomiędzy samolotem i pociskiem. Podczas odpalania pocisków samolot leciał na małej i dużej wysokości, wykonując manewry.

Do przenoszenia pocisków Meteor przystosowane zostaną w pierwszej kolejności Gripeny C/D ze składu Flygvapnet (szwedzkich wojsk lotniczych) z oprogramowaniem układów uzbrojenia i celowniczych oznaczonym jako MS20 (Materiel System 20). Zakończenie jego oceny operacyjnej i prób ma nastąpić przed końcem br. W ten sposób Szwedzi staną się pierwszym w świecie użytkownikiem Meteorów.

W dalszej kolejności uzbrojenie to otrzymają do wyposażenie wojska lotnicze pozostałych krajów zaangażowanych w projekt BVRAAM Meteor – Francja, Hiszpania, Niemcy, Szwecja, W. Brytania i Włochy. Mają one stanowić uzbrojenie samolotów Eurofighter i Tornado F3, od 2015, a Rafale – od 2018 (Ciężkozbrojny Rafale , 2014-01-24).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.