Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Morska wersja Globala 5000

Lotnictwo wojskowe, 10 lutego 2015

IAI opracowało morską wersję odrzutowca klasy biznes, Global 5000.

Wizualizacja morskiej wersji Globala 5000, ELI-3360 / Rysunek: IAI

Israel Aerospace Industries poinformowało o opracowaniu wersji odrzutowca klasy biznes Bombardier Global 5000, przystosowanej do patrolowania akwenów i zwalczania okrętów podwodnych. Samolot, oznaczony jako ELI-3360, wyposażono w morski radar poszukiwawczy ELM-2022 i czujniki optoelektroniczne i termowizyjne.

Innymi elementami zabudowanymi w samolocie są układ wsparcia elektronicznego / wywiadu elektronicznego ELL-8385, urządzenia walki elektronicznej, urządzenia samoobrony oraz łącza informacyjne i wyposażenie do łączności radiowej i satelitarnej oraz wyrzutnik pław radiohydroakustycznych i detektor anomalii magnetycznych. Zintegrowany układ kierowania i dowodzenia obejmuje konsole operatorów i system zarządzania uzbrojeniem. Pod skrzydłami samolotu można podwiesić torpedy i pociski przeciwokrętowe.

Według przedstawicieli IAI nowa konstrukcja jest ofertą dla użytkowników starszych wersji P-3 Orion. Zastosowanie samolotu odrzutowego ma umożliwić szybsze dotarcie do rejonu misji, czy obszaru operowania nieprzyjacielskich jednostek. Obecnie prowadzone są rozmowy z kilkoma potencjalnymi klientami.

Biznesjety Bombardiera cieszą się dużym powodzeniem jako morskie samoloty patrolowe. Wcześniej na użycie innego w tej roli z nich – Challengera 604 – zdecydował się także Boeing (MSA gotowe do lotów demonstracyjnych, 2015-01-23).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.