Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

P-8A do Malezji?

Lotnictwo wojskowe, 10 września 2014

Władze Malezji miały zaoferować USA przebazowanie części morskich samolotów patrolowych P-8A Poseidon na wyspę Borneo.

Być może już wkrótce amerykańskie P-8A zaczną patrolować kolejne akweny okalające Azję / Zdjęcie: US Navy

O propozycji złożonej przez Malezję poinformował Szef Operacji Morskich US Navy, admirał Jon Greenert. Amerykańskie P-8A miałyby trafić do bazy malezyjskiej marynarki wojennej w Sepanggar w Sabah na północnym wschodzie Borneo.

Przebazowanie Posejdonów do Malezji pozwoli USA na efektywniejszą kontrolę cieśnin Malakka i Sundajskiej, a także zachodnich wód Morza Południowochińskiego. Do tej pory amerykańskie samoloty wykonywały loty patrolowe jedynie z bazy wojsk lotniczych USA Kadena na japońskiej Okinawie (P-8A wróciły z Japonii, 2014-08-06).

W przeszłości dużo mówiło się o możliwości przebazowania kilku Posejdonów na Filipiny. W myśl zawartego wiosną br. porozumienia, USA otrzymały możliwość przerzucenia do tego państwa dodatkowych oddziałów wojsk lotniczych i marynarki wojennej, a Manila zobowiązała się do udostępnienia Amerykanom własnych baz wojskowych, w tym opuszczonej w latach 1990. Clark Air Base na północy kraju (Porozumienie w sprawie baz USA, 2014-04-28).

Nie ulega wątpliwości, że ewentualne loty patrolowe P-8A wykonywane z bazy w Sepanggar będą koncentrowały się na monitorowaniu chińskiej aktywności morskiej w regionie, co może doprowadzić do kolejnych incydentów, podobnych do tego sprzed kilku tygodni. Pod koniec sierpnia chiński samolot myśliwski Su-27 zbliżył się na odległość kilkunastu metrów do P-8A ze stacjonującej na Okinawie eskadry VP 5 Mad Foxes, po czym zaczął wykonywać nad amerykańskim samolotem manewry mające zastraszyć jego załogę (Chiński Su-27 zagroził Posejdonowi, 2014-08-22).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.